Kupując produkty mleczne, bardzo często spotykamy się z określeniem kultury bakterii mlekowych. Są to naturalne substancje dzięki którym możemy spożywać takie produkty jak jogurty, maślanki czy kefiry. Czym one jednak są i jaki wpływ mają na nasz organizm?

Najważniejszym zadaniem kultur bakterii jest wytworzenie kwasu mlekowego. Najprostszą formą jest fermentacja samoistna, tak jak w przypadku zsiadłego mleka. Jest to jednocześnie najstarsza forma fermentacji mleka, której historia sięga kilu tysięcy lat. Taką metodę fermentacji możemy stosować wobec niepasteryzowanego mleka.

W dzisiejszych czasach do mleka pasteryzowanego dodawane są szczepy bakterii z rodzajów Str. (Streptoccocus) lactis, Lbc. (Lactobacillus) bulgaricus bądź Lbc. bifidus i innych.

W obu przypadkach kultury bakterii mlekowych są naturalnymi probiotykami. Dzięki ich pracy dochodzi do częściowego rozkładu białek i tłuszczów. Właśnie dlatego produkty takie jak jogurty, kefiry, maślanki czy domowe zsiadłe mleko są lekkostrawne, a organizm może efektywniej przyswoić zawarte w nich składniki odżywcze. Jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy, to fermentowane produkty mleczne są idealnym rozwiązaniem, ponieważ w czasie tego procesu dochodzi do rozkładania cukru mlecznego, czyli laktozy.

Wielu naukowców i badaczy jest zdania, że popularny kefir to napój probiotyczny. Ziarna kefirowe, dzięki którym zachodzi fermentacja zawierają szczepy bakterii oraz drożdży. To unikalne i bardzo cenne połączeni ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kefir pozytywnie wpływa na przepuszczalność błony jelitowej, dzięki czemu może łagodzić objawy alergii gojenie się ran. Dzięki naturalnym probiotykom kefir ma również działanie przeciwzapalne. Dlaczego zwracamy szczególną uwagę na kefir? Ponieważ w przeciwieństwie do maślanki i jogurtów nie zawiera on glutenu.

Według najnowszych doniesień naukowców kefir jako naturalny probiotyk może wspomagać leczenie otyłości. Wybierajmy więc naturalne źródła probiotyków, a nie ich sztuczne odpowiedniki.

Pamiętajmy, żeby wybierać kefiry i inne fermentowane produkty mleczne o jak najprostszym składzie. Unikajmy produktów z dodatkiem mleka w proszku. Jego główną rolą jest zagęszczenie produktu, a nie podniesienie jego jakości i zalet zdrowotnych.