Wiele trendów zyskuje kolejne życie dzięki sile mediów społecznościowych i influencerów, którzy promują swoje wybory. Co szczególnie mocno powraca od kulinarnego świata? Nasze typy to najczęściej tematy powracające sprzed dziesiątek lat - teraz odkrywane ponownie na nowo. Sprawdźcie, co wkrada się aktualnie w kuchenną modę! Przedstawiamy kulinarne trendy.

Kulinarne trendy: Pastelowe kuchnie - szaleństwo w aranżacjach

Stare amerykańskie filmy kojarzą się z natapirowanymi włosami, mocnymi makijażami u pań domu i bardzo szykownymi, ekstrawaganckimi, pastelowymi kuchniami na miarę perfekcyjnych housewives. Ten trend latami wygasał, ustępując surowym, schludnym wystrojom. W naszych kuchniach panowały proste rozwiązania, minimalizm w wykończeniu, białe, czarne i drewniane fronty. Kuchnie stawały się praktycznie niezauważalne, a w pędzie pracy i życia często nie były nawet wykorzystywane. Na szczęście, moda na kuchnie wtapiające się w mieszkanie mija! Coraz częściej stawiamy na odważne kolory, róże, zielenie, granaty. Nasze kuchnie stają się ciepłe, bardzo wyraziste i nieoczywiste. Spędzamy w nich o wiele więcej czasu, a ich wystrój zachęca do wspólnego gotowania!

Kulinarne trendy: mikrofala - nie taka straszna!

Ile razy usłyszeliśmy, że nie powinnyśmy używać mikrofali, bo jej działanie jest rakotwórcze? Prawdopodobnie też każdy nadal zna kogoś, kto w ten mit wierzy. Przez wiele lat opinia ta pokutowała w kulinarnym świecie. Na szczęście wszystkich producentów i fanów “mikrofalówek”, drugie życie sprzętowi nadała królowa kuchni - Nigella Lawson. Gdy podczas swojego odcinka podgrzała mleko w mikrofali, w reklamowym i technologicznym świecie zawrzało. Wniosek był jeden: jeżeli słynna Nigella korzysta z mikrofali, nasza kuchnia też jej potrzebuje!

Kulinarne trendy: książki kucharskie - moda na powrót do konkretów

Nasi dziadkowie potwierdzą, że książka kucharska w ich młodości opisywała najczęściej ułamek kulinarnego świata. Skupiano się wtedy w jednym wydaniu na danym produkcie czy posiłku. Na półkach mogliśmy odszukać “100 pomysłów na indyka”, czy “Pieczeń rzymska bez tajemnic”. Po specjalizacji nadszedł czas generalizacji - książki sprzed pokolenia rozszerzyły swoje zakresy. Wydawano pozycje, które omawiały kuchnię włoską, czy pomysły na obiady. Jednak nawet w wydawniczo-kulinarnym świecie moda powróciła. Aktualne pokolenie uznało, że każdy z nas podstawy gotowania ma w małym palcu. Piszący książki kucharze aktualnie ponownie wydają pozycje typu “Przepisy na najlepsze makarony”, lub rozkładają na czynniki pierwsze hummusy. Co to dla nas oznacza? Na pewno musimy wyposażyć się w o wiele więcej książek, by ugotować kolację dla znajomych! :) 

Kulinarne trendy: zrobione w domu - zawsze najlepsze!

Homemade, własnoręcznie zrobione, ze sprawdzonych składników - to aktualnie największa chluba, jaką mogą mieć dania. Wszystko, co gotowe, wykonane z półproduktów, ekspresowe - jest zdecydowanie passé. W trendzie zawiera się powrót do przepisów naszych prababci, ludowych metod, klasycznych rozwiązań i certyfikowanych składników. Moda na szybkie posiłki wykonane z gotowych składników odeszła do lamusa. Teraz wszystko, co dobre powstaje z namaszczeniem i odpowiednią ilością czasu. Gotowanie stało się maratonem w kuchni, zastępując kiedyś modne, gotowe dania. 

Przeczytaj też: