Kukurydza należy do rodziny wiechlinowatych i występuje w 5 odmianach z czego najpopularniejszą jest kukurydza zwyczajna. Kojarzy nam się głównie ze złocistymi ziarenkami, jednak jej rola w gospodarce światowej jest dużo większa. Kukurydza jest zbożem szeroko wykorzystywanym w przemyśle. Wykorzystuje się ją do produkcji substancji słodzących, materiałów opałowych oraz do wytworzenia olejów, syropów, mąki i innych przetworów. Lato to najlepszy czas, aby sięgnąć po surowe kolby kukurydzy, które kuszą złocistym kolorem, niepowtarzalnym smakiem oraz całą gamą składników odżywczych.  

Kukurydza – właściwości

Kukurydza zawiera szereg witamin: B, D, E, K oraz A,  a także: potas, sód, magnez, miedź, cynk, wapń i żelazo. Kukurydza jest źródłem pełnowartościowego białka, dlatego w daniu może zastąpić mięso. W kukurydzy znajdziemy także błonnik, który poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego oraz szereg antyoksydantów, które hamują proces starzenia się komórek organizmu i ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu. Dzięki zawartości witaminy A, czyli beta-karotenu kukurydza poprawia naszą odporność i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Kukurydza – jak włączyć ją do codziennej diety?

Kukurydzę możemy przygotować na kilka sposobów. Możemy ją gotować, prażyć, zmielić na mąkę, a także grillować i piec. Szczególnie polecana jest dla osób, które nie mogą spożywać glutenu. Kukurydza jest produktem energetycznym, dlatego jej spożywanie doda nam energię na wiele godzin.

>>> W galerii znajdziecie 3 proste przepisy na wykorzystanie kukurydzy! <<<