Świeże, chrupiące i pełne kolorów- nie ma nic lepszego niż własnoręcznie wyhodowane warzywa i zioła! Wzbogacają każdy przepis, dodając smaku i aromatu, a dodatkowo są piękną ozdobą gotowego dania. Jak uprawiać je w domowym zaciszu? Zobaczcie nasze porady i zakładajcie swoje własne warzywniaki!

Ziołowy zakątek w mieszkaniu

Mieszkanie w bloku wcale nie musi oznaczać rezygnacji z uprawy ziół i warzyw. Zieleninę możemy z powodzeniem wyhodować nawet na małej przestrzeni i bez własnego podwórka. Aby założyć ogródek ziołowy w domowym zaciszu, musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce dla naszych warzyw i ziół. Zwykle najlepiej nadają się do tego kuchenne parapety lub balkonowe donice. Następnym krokiem jest zaopatrzenie się w dobrej jakości ziemię, a kiedy mamy już podłoże, możemy je przesypać do jakiejś pięknej doniczki. Wybór osłonek jest ogromny, więc można je dopasować do wystroju konkretnej kuchni. W sprzedaży znajdziemy osłonki pojedyncze, a także komplety, które pomieszczą kilka różnych rodzajów ziół. Teraz wystarczy już tylko siać i cierpliwie czekać!

Warzywniak w przydomowym ogrodzie

Mieszkańcy domów z własnym podwórkiem mają znacznie większe pole do popisu, jeśli chodzi o uprawę warzyw. Wystarczy wygospodarować niewielki obszar i zadbać o odpowiednie warunki, aby cieszyć się zdrową zieleniną. Najlepiej zakładać ogródek od południowej strony, pamiętając aby nie było to miejsce niezbyt wystawione na wiatr. Kiedy mamy już wybrany idealny kącik na warzywny ogródek, zadbajmy o odpowiednio odżywione i mocno przepuszczalne podłoże. Najlepiej spulchnić ją wcześniej, a następnie użyźnić torfem. Teraz wystarczy już tylko wyznaczyć grządki przy pomocy kijków i sznurka, pamiętając, aby zachować odpowiednie odległości między kolejnymi roślinkami. 

Ciesz się smakiem zbiorów przez cały rok

Zwykle czekamy z niecierpliwością na pierwsze zbiory z przydomowego ogródka, ale kiedy już doczekamy się własnych warzyw, często nie nadążamy z ich zjadaniem. Jak więc hodować i nie marnować? Najlepiej przerabiać świeże warzywa na wszelkiego rodzaju przetwory. Ze świeżych pomidorów zróbmy przeciery, natomiast papryka, ogórki czy cukinia idealnie sprawdzą się do zamarynowania w zalewie. 

Zachowaj aromat ziół na dłużej

Z kolei kiedy zioła już pięknie wyrosną, a my nie zużywamy ich na świeżo, z powodzeniem możemy je suszyć lub mrozić. Aby przygotować mrożone zioła, wystarczy nazbierać dorodnych listków i porcjować je w torebkach do mrożenia lub też włożyć je do foremek na lód i zalać oliwą. Jeśli natomiast chcemy przygotować domowe suszone mieszanki ziołowe, możemy tradycyjnie ususzyć listki, rozkładając je na gazecie w ciepłym i suchym miejscu, lub skorzystać z pomocy suszarki. Takie urządzenie wykona całą pracę za nas.

Gotowy susz ziołowy najlepiej będzie przesypać do woreczków lub szklanych słoiczków. Takie suszone zioła w ozdobnych pojemniczkach to nie tylko znakomita przyprawa, ale przy okazji uroczy element dekoracji kuchni. Możemy ustawić je na półeczce lub wybrać wygodny obrotowy stojak. 

Sadźcie, pielęgnujcie i cieszcie się swoimi warzywami i ziołami! Te własnoręcznie wyhodowane są nie tylko zdrowsze i bogatsze w witaminy, ale także mają znacznie więcej smaku i aromatu. Przekonajcie się sami!