Świeże gałązki w doniczkach, suszone w proszku, a nawet zamrożone- zioła możemy wykorzystać w każdej postaci. Suszone listki podkręcają smak każdej potrawy, a te świeże, dodatkowo są piękną ozdobą gotowego dania. Zobaczcie jakie kulinarne gadżety przydadzą się w kuchni każdego fana ziół. Oto nasze propozycje sprawdzonych i przydatnych akcesoriów kuchennych.

Domowa uprawa ziół – od czego zacząć? 

Prowadzenie domowego ogródka ziołowego to świetna zabawa i ogromna satysfakcja. Zanim jednak zaczniemy uprawę ziół, warto przygotować się, korzystając ze specjalistycznej literatury. Dzięki temu poznamy zależności i specyfikę uprawy każdej konkretnej roślinki, a w efekcie dobierzemy odpowiednią pielęgnację. Na rynku jest wiele ciekawych książek, w których znajdziemy wszystkie sekrety uprawy ziół, a także smakowite przepisy na ziołowe pyszności. 

Zrób to sam, czyli ogródek ziołowy we własnej kuchni

Aby założyć domowy ogródek ziołowy, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Musi być dobrze nasłonecznione, więc najlepiej sprawdzi się tu parapet lub taras czy balkon. Następnym krokiem jest zaopatrzenie się w dobrej jakości ziemię, a kiedy mamy już podłoże, możemy je przesypać do jakiejś pięknej doniczki. Wybór osłonek jest ogromny, więc można je dopasować do wystroju konkretnej kuchni. W sprzedaży znajdziemy osłonki pojedyncze, a także komplety, które pomieszczą kilka różnych rodzajów ziół.

Ścinanie i siekanie

Kiedy nasze zioła już urosną, w końcu będziemy mogli cieszyć się nie tylko ich wyglądem, ale również smakiem i aromatem. Aby zerwać gałązkę, nie uszkadzając przy tym reszty rośliny, najlepiej wspomóc się poręcznym gadżetem. W sklepach znajdziemy specjalne nożyczki do ziół, które znacznie ułatwią nam częstowanie się świeżymi ziołami. Kiedy natomiast zerwiemy już gałązkę, trzeba ją drobno posiekać. Na tym etapie również warto zaopatrzyć się w kuchennego pomocnika. Noże i tasaki do ziół, jakie oferuje wiele sklepów, sprawiają, że siekanie to czysta przyjemność. Przy pomocy takiego gadżetu, w kilka sekund rozdrobnimy świeże gałązki.

Suszenie – trwałości przedłużenie

Świeże zioła zachwycają swoim aromatem, ale jeśli chcemy ten zapach zachować na dłużej, warto je ususzyć. Własnoręcznie wyhodowane zioła, z własnego ogródka czy parapetu, mają zupełnie inny smak niż kupne przyprawy w torebkach. Jeśli więc mamy nadmiar świeżych listków, których nie nadążamy zużywać na bieżąco, najlepiej będzie wysuszyć je i przesypać do szczelnie zamkniętych pojemniczków. Oczywiście możemy tradycyjnie ususzyć listki, rozkładając je na gazecie w ciepłym i suchym miejscu, ale dużo wygodniej i szybciej zrobimy to z pomocą suszarki. Takie urządzenie wykona całą pracę za nas, a przy wykorzystamy je nie tylko do ziół, ale i owoców, warzyw czy grzybów.  

Zioła jako ozdoba kuchni – estetyczne i praktyczne przechowywanie ziół

Gotowy susz ziołowy najlepiej będzie przesypać do woreczków lub szklanych słoiczków. Takie suszone zioła w ozdobnych pojemniczkach to nie tylko znakomita przyprawa, ale przy okazji uroczy element dekoracji kuchni. Możemy ustawić je na półeczce lub wybrać wygodny obrotowy stojak.