MasterChef Junior książki z polskiej edycji programu

Mali kucharze na ekranach telewizorów od kilku sezonów podbijają serca polskich widzów. Nic dziwnego, laureaci telewizyjnego show udowadniają, że w kuchni radzą sobie lepiej niż niejeden dorosły. Natalia Paździor, Julia Cymbaluk i Bartek Kwiecień, czyli kolejni zwycięzcy polskiej edycji programu MasterChef goszczą na okładkach książek z przepisami, które robiły prawdziwe show przez jury. I dzięki książkom wydawnictwa Burda mamy możliwość odtworzyć te pyszności! W książkach "MasterChef Junior" znajdziemy wybrane przepisy laureata, ale także popisowe dania całej finałowej szesnastki najlepiej gotujących dzieci w Polsce. Książki z gotującymi dziećmi to jeden z głównych nurtów w wydawaniu książek dla dzieci - dowodzą to takie pozycje jak "Dzieci gotują. Wielka księga przepisów" czy "Gotowi by gotować". 

Kuchnia pełna cudów i inne sentymentalne przepisy

Powróćmy do czasów, kiedy jeszcze żaden MasterChef Junior nie raczkował wśród kuchennych gadżetów, a nawet kilka dekad wcześniej, gdy hitem w kuchni były szyszki i muchomorki z jajek. To właśnie sprawdzone przepisy z pierwszego wydania "Kuchnia pełna cudów" były ratunkiem niejednej mamy w czasach PRL, czym zająć dzieci w kuchni, a jednocześnie wyczarować "coś z niczego". Przepisy autorstwa Marii Terlikowskiej łączą pokolenia i pokazują, że prosta, domowa kuchnia jest najlepsza. Czasem tylko potrzeba odrobiny wyobraźni. 

Książki dla dzieci, rysunkowe gotowanie i proste przepisy

Aby jeszcze bardziej przemówić do wyobraźni najmłodszych i rozbudzić pomysły na szaleństwo w kuchni, warto wybrać książki dla dzieci z rysunkami. Jeszcze kilkanaście lat hitem była książka kucharska Kubusia Puchatka i można pozazdrościć szczęśliwcom, którzy mają egzemplarz w domu. Innym, polecamy zbiór przepisów z książki dla dzieci "Mikołajek i słodkie przekąski", "Maryna, gotuj pierogi", "Leniwy pieróg" czy "Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej". 

Najważniejsze oprócz samej książki dla dzieci będzie oczywiście poświęcony czas na wspólną lekturę i wspólne gotowanie w kuchni. Do czego gorąco Was zachęcamy!

Zobacz też: Marco Pierre White – ekscentryczna legenda kuchni