Czy możemy mieć wpływ na to, co jemy? Jak rolnictwo oddziałuje na stan środowiska naturalnego? Czym jest zrównoważona produkcja żywności? Dlaczego warto wspierać lokalnych rolników? Dlaczego walka o dobrej jakości żywność staje się coraz ważniejsza? Co możesz zrobić, aby Twój region rozwijał się w zrównoważony sposób? W jakie inicjatywy warto się zaangażować i gdzie szukać wsparcia w działaniu?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszej publikacji „Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać rolnictwo przyjazne przyrodzie i ludziom?”. Przygotowaliśmy ją w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, aby w ten sposób pokazać globalny wymiar systemu żywnościowego, który obejmuje nas wszystkich – konsumentów i rolników europejskich oraz społeczności i rolników krajów globalnego Południa. Obecnie stoimy przed wieloma wyzwaniami środowiskowymi (m.in. zmiany klimatu) i społecznymi (np. degradacja społeczności wiejskich), które mają znaczący związek ze sposobem produkcji i konsumpcji naszej żywności.

Zazwyczaj nie widzimy już, jak powstaje żywność, którą kupujemy, i nie zdajemy sobie sprawy, jakie problemy środowiskowe czy społeczne powoduje jej wytwarzanie. Nigdy wcześniej konieczność powrotu do lokalnej produkcji żywności, zrównoważonego rolnictwa i odbudowania relacji między producentami żywności a konsumentami nie była tak ważna. Twoje zaangażowanie ma znaczenie, bo tylko wspólny wysiłek ludzi na całym świecie może przynieść rzeczywistą zmianę.

Nasza publikacja ma charakter poradnika, w którym znajdziesz wiele propozycji tego, co możesz zrobić indywidualnie oraz razem z innymi, którzy myślą podobnie jak Ty. Dowiesz się, między innymi, dlaczego warto uprawiać własne warzywa, jak działają kooperatywy spożywcze oraz poznasz inicjatywy na rzecz lokalnego rozwoju.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej.

czas na zmianę