Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki różnych zmywaków do naczyń. Różni je nie tylko cena, ale i wielkość, powłoka, struktura i oczywiście kolor. Ten ostatni czynnik ma nie tylko znaczenie ozdobne, ale i oznacza konkretne właściwości. Zobaczcie, jakie znaczenie ma kolor gąbki, zanim wybierzecie się na zakupy. 

Co oznaczają kolory zmywaków?

Choć przez wiele lat kupowaliśmy różnokolorowe gąbki, to dopiero od jakiegoś czasu zaczęło się mówić o ich przeznaczeniu. Okazuje się bowiem, że barwy gąbek nie służą tylko temu, aby te ładnie prezentowały się w kuchni, ale mają konkretne znaczenie. Wybrane odcienie informują o twardości i mocy ścierania danego zmywaka. W związku z tym każda z nich jest dedykowana do innych powierzchni. 

Rodzaje gąbek do mycia naczyń

  • zielona to najtwardsza ze wszystkich gąbek. Świetnie sprawdzi się do zaschniętych zabrudzeń i przypaleń, ale może rysować niektóre powierzchnie,
  • czerwona ma już nieco mniejszą siłę, dlatego będzie odpowiednia do delikatniejszych powierzchni, 
  • żółta będzie świetnym wyborem do mycia szklanek oraz wykonanych ze szkła misek czy wazonów,
  • niebieska gąbka to najdelikatniejsza ze wszystkich opcji, więc warto myć nią kieliszki oraz porcelanę.

Warto jednak zauważyć, że takie właściwości nie dotyczą najtańszych zmywaków sprzedawanych w wielopakach. W tych produktach kolory mają wyłącznie funkcję ozdobną, a wszystkie gąbeczki są wykonana z takiego samego tworzywa i nie różnią się miękkością. 

Pamiętajmy też, że nawet najlepiej dobrana i najdroższa gąbka, zużywa się w stosunkowo krótkim czasie. Należy ją więc regularnie wyrzucać i zastępować nową. Sprawdźcie, jak często należy ją wymieniać, aby zapobiegać mnożeniu się bakterii.