O tym, czy kawa jest dla Wietnamczyków, jak prawidłowo przyrządzić kawę po wietnamsku oraz gdzie można wypić ją w Warszawie specjalnie dla redakcji Moje Gotowanie opowiada managerka restauracji WI-Taj - Linh Ziółkowska.

Czy w Wietnamie kawa to jedynie napój, czy może coś więcej? 
Dla Wietnamczyków picie kawy i herbaty to rytuał i nieodłączna część dnia. Najczęściej kawa jest wybierana jako napój o poranku lub w środku dnia. Często pija się ją w przydrożnych kawiarenkach, budkach, których jest mnóstwo w większych miastach, a nawet przy autostradach. Wietnamczycy bardzo lubią przesiadywać w kawiarenkach, jest to naród który bardzo lubi spędzać czas na zewnątrz. W Wietnamie, gdzie temperatury bywają naprawdę wysokie, zazwyczaj pije się kawę z kostkami lodu w dwóch wersjach: czarną lub z gęstym, skondensowanym mlekiem. Bardzo często jest to moment w ciągu dnia, w którym ludzie nie tylko odpoczywają, ale również spotykają się ze znajomymi, rozmawiają, dyskutują. Ma to więc bardziej społeczny i socjalny wymiar, niż mogłoby się wydawać. Najczęściej pijana jest Robusta, choć inne odmiany też są spotykane.  

Jakie różnice w sposobie picia kawy zauważasz między Wietnamczykami a Polakami? 
Polacy najczęściej piją kawę po posiłku, na pobudzenie, gdy mają intensywny dzień. Natomiast Wietnamczycy często piją kawę o poranku, i jest to niezależnie od posiłku, nie musi ona być spożywana „po posiłku”. Często jest pretekstem by się zatrzymać w przydrożnej kawiarence na przerwę od pracy. Po posiłku natomiast częściej wybierana jest zielona herbata. 

Czym kawa po wietnamsku różni się od breve lub espresso macchiato? 
Różnice już zaczynają się od sposobu uprawiania i palenia, które powodują, że kawa serwowana po wietnamsku ma intensywny, waniliowo-czekoladowy aromat. Jest intensywniejsza w smaku, mniej kwaskowata. Sposób przyrządzania też wpływa na to jak smakuje – kawa powoli skrapla się w filtrze, więc bliżej jej do smaku kawy przelewowej (choć zdecydowanie o bardziej intensywnym smaku i aromacie) niż kawy z ekspresu. 

A jak prawidłowo przyrządzić kawę po wietnamsku? 
W Wietnamie zaparza się ją, używając małych filtrów grawitacyjnych zwanych Phin, które nakłada się bezpośrednio na filiżankę. Najczęściej jest pijana przez Wietnamczyków razem z mlekiem skondensowanym, który nalewamy z spód filiżanki, na które później skrapla się kawa z filtra. Do szklanki lub filiżanki należy wlać około 50 ml skondensowanego mleka i ustawić na niej Phin. Do zaparzacza wsypujemy 15 g kawy i ugniatamy sitkiem, aby równomiernie ją zalać. Wstępnie wlewamy odrobinę wody o temperaturze 90°C i czekamy 20 sekund, aż kawa odpowiednio się namoczy. Po upływie 20 sekund do zbiornika z kawą wlewamy 150 ml wody i zakładamy wieczko na górę zaparzacza. Kawa powinna parzyć się około 5 minut. Tak przyrządzoną kawę podajemy Gościom, gdy jeszcze jest ona w trakcie skraplania.  

Czy da się przygotować ją w domu bez użycia Phinu? 
Oczywiście możemy przygotować kawę pochodzącą z Wietnamu innymi metodami, np. przy użyciu ekspresu ciśnieniowego. Będzie miała podobny aromat i smak, ale na pewno nie będzie taka sama.  

Jakie ziarna sprawdzą się najlepiej? 
Z naszego doświadczenia poszukiwań na rynku kawy, zauważyliśmy, że producenci bardzo często używają ziaren Robusty. Natomiast nasza kawa używana w restauracji Wi-Taj wytwarzana jest z wyselekcjonowanych ziaren Arabica, Robusta, Charry i Catimor. Mieszanka czterech rodzajów ziaren kawy ma łagodny, słodkawy smak i kontrastujący, wyrazisty aromat. W Wietnamie Robusta pochodzi z Buon Ma Thuot - wietnamskiej stolicy kawy; podczas gdy Arabica pochodzi z Cau Dat (Lam Dong). Ponieważ jest to mieszanka 4 odmian kawy, pochodzenie każdego z nich jest inne, natomiast na pewno można stwierdzić, że z terenów wyżynnych w Wietnamie, gdzie kawa jest uprawiana na ziemi bazaltowej.    

Jaki rodzaj kawy pijasz najczęściej? 
Muszę niestety przyznać, że lata spędzone w Polsce/Europie sprawiły, że najczęściej sięgam po czarną kawę z ekspresu ciśnieniowego lub americano, ale gdy mam chwilę relaksu, to bardzo odpręża mnie picie wietnamskiej kawy w wersji mrożonej – zaparzana jest podobnie – przy użyciu filtra, również podawana z mlekiem skondensowanym, jednak z dodatkiem lodu – jest słodka i dla mnie osobiście bardziej przypomina deser niż napój.  

Gdzie w Warszawie można wypić autentyczną kawę po wietnamsku? 
Zauważyliśmy, ze kawa serwowana po wietnamsku staje się coraz popularniejsza w Warszawie, a nawet innych miastach Polski. Na pewno wiele specjałów kuchni wietnamskiej można spróbować na ulicy Bakalarskiej w Warszawie – jest tam kilka wietnamskich knajpeczek serwujących bardzo autentyczne dania. Często polecam znajomym wycieczkę na Bakalarską po zakupy produktów azjatyckich lub spróbowania bardzo dobrej zupy Pho lub dania Banh Cuon. W Warszawie jest wiele restauracji wietnamskich, i jestem pewna, że tam znajdziemy w menu taką pozycję. My oczywiście zapraszamy do naszej restauracji Wi-Taj :)