Kamień osadzający się na ociekaczu jest najczęściej spowodowany zbyt twardą wodą w kranie. Niewielkie resztki jedzenia czy płyn sprawiają, że kamień silnie przylega do suszarki i jest trudny w usunięciu. To bardzo istotne, aby regularnie ją czyścić, gdyż osadzający się kamień może przyczynić się do powstawania ubytków i rdzy. Sprawdźcie, co zrobić, aby utrzymać ją w czystości na dłużej!

Jak wyczyścić kamień z suszarki do naczyń domowym sposobem?

Podobnie jak w przypadku czajnika, tutaj także mamy do czynienia z problemem dotykającym większość gospodarstw domowych. Podkładki znajdujące się pod suszarkami do naczyń bywają lepkie od osadu i zanieczyszczeń. Mamy do czynienia zarówno z kamieniem, jak i przylegającą pleśnią, która tworzy się w rantach plastikowych ociekaczy. Do wyczyszczenia wystarczą składniki kuchenne, które mamy zawsze pod ręką.

Przygotujcie pastę z kwasku cytrynowego i wody. Wystarczy taka ilość, aby wypełniła powierzchnię suszarki. Niewielką ilość nakładamy na gąbkę i nacieramy żeberka ociekacza. Pozostawiamy tak na kilka godzin, aby kwasek cytrynowy wszedł w reakcję z brudem i powoli go rozpuszczał. Dobrym patentem na osuszenie i zdezynfekowanie jest przetarcie ociekacza octem jabłkowym. Wystarczy spryskać nim ściereczkę bawełnianą lub ręcznik papierowy i przetrzeć na koniec. To zabezpieczy przedmiot przed bakteriami i rozwijającymi się pleśniami.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie suszarki do naczyń?

Suszarki do naczyń powinniśmy dobierać tak, aby mogły stanowić integralną część kuchni, nie zajmując przy tym cennej powierzchni. Ci z was, którzy mierzą się z małym metrażem kuchni, powinni postawić na wiszące ociekacze, które mogą być wbudowane bezpośrednio nad zlewozmywakiem. Należy dobrać fronty szafek tak, aby miały większą odporność na wilgoć i ewentualne odkształcenia materiału.

Decydując się na te stojące, sprawdzajmy funkcjonalność podkładki, znajdującej się pod talerzami i sztućcami. Jej wyciąganie nie powinno być problematyczne, w przeciwnym razie czyszczenie będzie graniczyło z cudem. Te w formie szufladek nie sprawdzą się, ze względu na gromadzącą się pleśń w zamkniętych powierzchniach. Postawmy na proste i wygodne rozwiązania.