W naszej redakcji podział na zwolenników kawy i kakao nie jest tematem do sprzeczek. Wręcz przeciwnie – chętnie dyskutujemy i dzielimy się sprawdzonymi przepisami, pomysłami na oryginalne dodatki czy formę podania parującego kubka z ulubioną propozycją. I z przyjemnością testujemy nowe produkty. Napoje roślinne Inka idealnie wpisały się w nasz poranny rytuał. Sojowe, owsiane i ryżowe to nowości marki o prostym składzie. Wygodne opakowania i szata graficzna w naturalnych kolorach od razu wzbudziły pozytywny odbiór. Roślinne alternatywy mleka od Inki wystawiliśmy jednak  na redakcyjną próbę smaku. Sojowe, jako najbardziej naturalne, wybraliśmy do przygotowania białej kawy, a owsiane, ze względu na nutkę słodyczy, wykorzystaliśmy do zrobienia gorącego kakao.

Zależało nam nie tylko na smaku, który jest jednym z ważniejszych wyznaczników oceny, ale też na efekcie, który znamy z ulubionej latte i perfekcyjnego kakao. Chodzi o możliwość spienienia napoju i uzyskanie puszystej, przyjemnej dla oka i podniebienia pianki. Podgrzaliśmy oba napoje roślinne do momentu wrzenia, a następnie za pomocą klasycznego, ręcznego spieniacza mleka udało się otrzymać bardzo napowietrzoną piankę, idealną do urozmaicenia i dekorowania zarówno kawy, jak i kakao.

Nasze przepisy na poranną kawę i kakao podkręciliśmy nie tylko napojami roślinnymi Inka. Do kakao przydały się kolorowe pianki typy marshmallows – dobry patent nie tylko dla najmłodszych, ale też starszych wielbicieli kolorowych napojów na rozgrzanie. Z kolei kawę urozmaicił cynamon, którzy rozgrzewa i dodaje korzennej nuty.

Składniki na kawę: porcja espresso, napój roślinny Inka sojowy, cynamon w proszku (jeśli mamy możliwość, świeżo starty), opcjonalnie cukier trzcinowy jako słodki dodatek.

Przygotowanie kawę latte: napój roślinny podgrzewamy z dodatkiem cynamonu. Tak, aby zaczął wrzeć, ale nie zagotowujemy produktu. Gorący napój sojowy spieniamy i łączymy powoli z espresso. Kiedy uzyskamy widoczne warstwy, kawa jest gotowa! Jeśli mamy ochotę na słodszą wersję, dodajemy cukier trzcinowy.

Podsumowując nasz redakcyjny test, napoje roślinne Inka to propozycje, które idealnie wpisały się w nasze rytuały z kawą i kakao. Można z nimi eksperymentować, ciesząc się naturalnym smakiem i prostym składem.

Składniki na kakao: 200 ml napoju roślinnego owsiane Inka, 3 łyżki dobrej jakości kakao, pianki marshmallow.

Przygotowanie kakao: napój roślinny podgrzewamy, aby zaczął wrzeć, ale nie zagotowujemy produktu. Kilka łyżek spieniamy w osobnym naczyniu. Następnie energicznie łączymy większą część napoju z kakao w proszku – najlepiej za pomocą spieniacza. Na koniec dodajemy spieniony napój owsiany, dekorujemy piankami i opcjonalnie oprószamy przesianym kakao. Podajemy na gorąco.