Jogurt to produkt, który powinien częściej znajdować się w codziennej diecie. Ze względu na właściwości probiotyczne powinien być często spożywany w trakcie przyjmowania antybiotyków oraz w okresie rekonwalescencji. Jogurt naturalny to źródło wapnia oraz białka. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić jogurt we własnej kuchni.

Jogurtownica – jak zrobić jogurt w jogurtownicy?

Jogurtownica ułatwia przygotowanie jogurtu naturalnego w domu. Jogurt powstaje w wyniku naturalnej fermentacji. Wystarczy jogurtownica, bakterie do przygotowywania jogurtu albo zaczyn jogurtowy. Zaczyn na jogurt to po prostu łyżka lub dwie jogurtu z poprzedniego kwaszenia. Ważne, aby zaczyn zawierał aktywne szczepy bakterii Lactobacillus wraz z dodatkiem żywych bakterii mlekowych. Do przygotowywania jogurtu powinno się wykorzystywać pełnotłuste mleko bez dodatków witamin, minerałów i niepasteryzowane. Ciekawostką jest, że coraz częściej pojawiają się w sklepach jogurtownice pozwalające zrobić jogurt z napojów roślinnych. W ten sposób powstaje jogurt sojowy odpowiedni dla wegan. W zależności od elementów składowych, jogurtownica może wyglądać w różny sposób. Jednak sposób działania będzie identyczny. Ważne jest równomierne podgrzewanie mleka wraz z bakteriami mlekowymi.

Jogurtownica – jak działa?

Jogurtownica ma za zadanie utrzymać jednakową temperaturę podczas kwaszenia mleka na jogurt. Po zastosowaniu odpowiednich bakterii czas zakwaszania powinien wynosić około 7 godzin. Na rynku można spotkać mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcje jogurtownicy. W najprostszej wersji jogurtownica powinna zawierać dwa plastikowe pojemniki, które składają się na jeden większy. Większy pojemnik przeznaczony jest na wrzątek, natomiast w mniejszym powinno znaleźć się podgrzane mleko do temperatury pokojowej. To szczególnie ważne, gdy wyjmujemy mleko z lodówki. Następnie należy przykryć jogurtownice załączoną do niej pokrywką. Takie hermetyczne zamknięcie pozwala działać jogurtownicy podobnie jak termos. Jeżeli mamy wątpliwości czy wrzątek będzie dostatecznie długo ogrzewał podgrzane mleko, to w takim przypadku przyda się jogurtownica z regulacją temperatury. Ich bardziej zaawansowana technicznie jogurtownica, tym większa pewność, co do uzyskanej, jakości jogurtu. Stąd na rynku obecne są jogurtownice z regulacją podgrzewania, z termostatem a nawet ze specjalnymi czujnikami.

Jogurtownica przez utrzymywanie właściwej temperatury skutecznie bierze udział w rozmnażaniu się bakterii oraz pozwala na utrzymanie jednakowej temperatury mleka. Jednak jogurtownica nie powinna być stosowana do niepasteryzowanego mleka. Dla bezpieczeństwa mleko powinno być wcześniej zagotowane i dopiero potem wlane do jogurtownicy.

Z domowym jogurtem naturalnym można przygotowywać ciasto jogurtowe z czekoladą, babeczki z granoli z owocami albo sos czosnkowy do domowych chipsów z batatów, buraków i jabłek.