Podtytuł "Mała księga szybkich dań" brzmi niezwykle skromnie, ale nie dajcie się zwieść - to pochwała prostoty. Wiele przepisów wygląda raczej jak krótka notka, wpis na bloga lub Twittera. Slater wymienia niezbędne składniki bez wchodzenia w takie „niuanse” jak ilość potrzebnych produktów. Następnie opisuje, co na czym ułożyć i czym posmarować, żeby zjeść pysznie. Przepisy w większości są tak proste, że można pozwolić sobie na podobną niedokładność. Właśnie na tym polega ta książka – podpowiada, czego szukać w lodówce i z czym to łączyć. Proste podpowiedzi dla tych, którym czasem brakuje pomysłu.

Nigel Slater mówi językiem kulinarnych pasjonatów, dla których źródłem ogromnej satysfakcji jest to, że udało się im przyrządzić coś „z niczego”. Domowa kuchnia nie przypomina tej restauracyjnej – nie wymaga podobnej precyzji i perfekcyjnego operowania technikami. Choć autor zna się na kuchni jak mało kto (ma wieloletnie doświadczenie jako autor tekstów, książek, programów kulinarnych), zachowuje przy tym skromność i niczego czytelnikowi nie narzuca. Pozwala, a nawet radzi, aby gotować prosto.

Książka może sprawiać problemy początkującym, którzy szukają dokładnych receptur z listą składników i instrukcją przygotowania krok po kroku. Uważam jednak, że i oni powinni sięgnąć po „Jedz”. Dzięki tej książce mogą nauczyć się czegoś, czego większość książek kulinarnych nie oferuje – swobody w kuchni i tego, że proste pomysły bywają kluczem do sukcesu w kuchni.

Mimo że mam sporo książek kulinarnych, tak naprawdę wracam do zaledwie kilku. Czuję, że „Jedz” Stanie na mojej ulubionej półce gdzieś w pobliżu „Jerozolimy” Ottolengiego. Książka ma wyjątkowy format – niewielki, choć gruby tom w elastycznej oprawie, wydany wręcz ascetycznie – proste fotografie, prosty font czcionki, najprostsza na świecie okładka – żółta z tytułowym „Jedz”. Gdyby nie papierowa obwoluta z nazwiskiem i zdjęciem autora, nie byłoby wiadomo, czego się po książce spodziewać.

Proste połączenia smaku – dobrze znane i zbilansowane. Slater przekonuje, że urozmaicenie to klucz do kulinarnego sukcesu. Soczyste kąski dla mięsożerców, wegetariańskie i wegańskie danie dla tych, którzy unikają mięsa i/lub nabiału – jest tu wszystko, ale nie wymaga zamykania w jakiejkolwiek z dietetycznych szufladek. Wybierz, na co masz ochotę i jedz!