Wszystko wskazuje na to, że Jamie Oliver jest lepszym kucharzem niż biznesmenem. Już w 2018 roku, z powodu gwałtownie spadających przychodów, musiał zamknąć 12 restauracji należących do sieci „Jamie’s Italian”. Pracę straciło blisko 600 osób. W pierwszej połowie 2019 roku media poinformowały, że pozostałe 23 lokale działające pod tym szyldem, a także dwa flagowe obiekty stworzone przez brytyjskiego gwiazdora kulinarnego – Fifteen i Barbecoa  trafiły pod zarząd  firmy audytorskiej KPMG, która ma uratować je przed upadkiem.

 „Jestem bardzo zasmucony sytuacją i chciałbym podziękować wszystkim, którzy od ponad dziesięciu lat wkładali w ten biznes swoje serca” – powiedział w rozmowie z „The Guardian” Jamie Oliver. Szybko jednak dodał, że jego lokale osiągnęły już to, co planował – zmieniły rynek gastronomiczny, oferując potrawy ze składników najwyższej jakości i dbając o dobrostan zwierząt. Nie ulega wątpliwości, że on sam też przyczynił się do zmiany naszego podejścia do gotowania.

Dzieciństwo w kuchni - jak zaczynał Jamie Oliver

Jamie Oliver urodził się 7 maja 1975 r. w Essex. Jego rodzice prowadzili pub i restaurację The Cricketers w niewielkiej wiosce Clavering, dlatego od najmłodszych lat dużo czasu spędzał w kuchni. Wcześnie także doszedł do wniosku, że chce zawodowo zająć się gotowaniem.

Po ukończeniu znanej gastronomicznej szkoły Westminster Catering College wyjechał na praktyki do Francji, a później znalazł zatrudnienie w londyńskiej restauracji Neal Street, gdzie zdobywał pierwsze kulinarne szlify pod okiem znanego włoskiego szefa kuchni Gennaro Contaldo, którego kilka lat później zaangażował do rozkręcenia projektu „Jamie’s Italian”.

Kolejnym przystankiem na zawodowej drodze Olivera był słynny lokal The River Café w Fulham. W 1997 r. Jamie stał się bohaterem nakręconego dla BBC programu „Christmas at the River Café”. Szefowie brytyjskiej stacji dostrzegli w nim wówczas ogromny potencjał medialny. Niedługo później zaproponowali młodemu kucharzowi własny program telewizyjny.

Nagi Szef - Jamie Oliver

Widzowie szybko pokochali Jamiego Olivera i jego program „The Naked Chef”, który gromadził wielomilionową publiczność, zachwyconą swobodnym i bezpretensjonalnym stylem prowadzącego, udowadniającego, że gotowanie może być prostym oraz ekscytującym doświadczeniem.

Oliver szybko stał się jednym z najpopularniejszych szefów kuchni. Kolejne programy telewizyjne z jego udziałem, m.in. „Jamie w domu”, „Jamie Oliver: Jak jeść i przeżyć”, „15 minut Jamiego” czy „Gotuj sprytnie jak Jamie” okazywały się ogromnym sukcesem, a książki z przepisami proponowanymi przez młodego Brytyjczyka długo okupywały czołowe miejsca na listach bestsellerów.

Jamie Oliver stał się ikoną rewolucji kulinarnej, ponieważ od początku walczył o zmianę nawyków żywieniowych współczesnych Brytyjczyków. Do dziś stara się wykazać, że lepszym rozwiązaniem od popularnych fast foodów są nieskomplikowane potrawy stworzone z naturalnych i ekologicznych produktów.

Dzięki jego kampaniom społecznym – „Food Revolution” oraz „Feed Me Better” uczniowie brytyjskich szkół mają zdrowszą dietę, a zamiast napojów gazowanych częściej sięgają po wodę. Między innymi za zasługi w promowaniu zdrowego stylu odżywiania Jamie Oliver został uhonorowany prestiżowym Orderem Imperium Brytyjskiego.

Życie prywatne Jamiego Olivera

Jamie Oliver chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z młodymi osobami marzącymi o pracy kucharza. Część zysków ze sprzedaży książek przekazuje stworzonej przez siebie Fundacji Fifteen, która pomaga w karierze adeptom sztuki kulinarnej.

Mimo problemów finansowych sieci „Jamie’s Italian”, Oliver pozostaje zamożnym człowiekiem. Mieszka w pięknej posiadłości w hrabstwie Essex z żoną Juliette Norton, którą poznał, gdy miał 18 lat. Ich ślub odbył się w 2000 r. Para dochowała się piątki dzieci.

Choć Oliverowi zdarza się gotować dla brytyjskiego premiera i jego ministrów, przyznaje, że najbardziej lubi przyrządzać posiłki dla rodziny.