Dobry grill gazowy to opcja dla osób ceniących zdrowe odżywianie oraz spotkania w rodzinnym gronie. Grill gazowy tak jak grill węglowy pozwoli osiągnąć soczyście opiekane mięso albo przygotować soczyste szaszłyki warzywne. Wiele osób uważa, że grill gazowy to zbyteczny wydatek. Jednak warto wiedzieć, że grill gazowy może okazać się tańszy w użyciu niż jego elektryczna lub węglowa wersja.

Grill gazowy – na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania grilla gazowego warto zwrócić uwagę na jego wymiar, a także czy posiada dodatkowe akcesoria pomagające w grillowaniu. Wśród nich mogą się znaleźć takie składowe ułatwiające gotowanie jak składane półki, przesłona wentylacyjne czy termometr. Takie funkcjonalności posiada np.: grill gazowy Landman Comfort Basic. Ważne jest również sprawdzenie, czy grill gazowy odprowadza tłuszcz, co pozwoli utrzymać chrupiący wierzch dania. Dobrym przykładem na takie ustawienie jest Landmann grill XL 4.1 z żeliwem. Istotną informacją podczas poszukiwań idealnego grilla gazowego jest ilość palników. Równie ważne jest to czy grill gazowy będzie wolnostojący, czy też mniejszych gabarytów. Mniejsze grille z powodzeniem można ustawić na kuchennym blacie i używać w domowym zaciszu. Zastanawiając się, jak wybrać grill gazowy, trzeba wziąć pod uwagę, czy sprosta potrzebom domowników. Należy zwrócić uwagę, ile dań można jednocześnie grillować oraz czy smaki i zapachy nie będą na siebie nachodzić podczas przygotowywania jedzenia. Grill gazowy to kosztowny wydatek. Na ogół wolnostojący grill kosztuje powyżej 1000 zł. Jednak ostrożnie wybierając akcesoria i dodatkowe funkcje, można znaleźć grill gazowy za kilkaset złotych.

Jaki ruszt do grilla gazowego?

Aby wybrać odpowiedni ruszt do grilla gazowego, należy liczyć się z trzema czynnikami. Pierwsza zasada to, z jakiego materiału został stworzony ruszt. Czy jest to stal nierdzewna, a może ciężkie żeliwo? Równie ważna, jak materiał wykonania jest grubość rusztu. Dzięki temu temperatura będzie się równomiernie rozchodzić po grillu oraz w jednakowym tempie podsmażać dania. Kolejną istotną okolicznością sprzyjającą odpowiedniemu wyborowi rusztu jest zagęszczenie kratek. Im rzadsze ułożenie i prostsza konstrukcja, tym łatwiej utrzymać grill w czystości.

Jaka butla do grilla gazowego?

Gdy zdecydujemy się, jaki grill gazowy chcemy kupić, wtedy możemy zastanawiać się nad wyborem butli gazowej. W zależności od rodzaju butli zmieni się najniższa dostępna temperatura, w jakiej można grillować. Warto wiedzieć, że używając butli z propanem, można grillować w zimie. Także można zaoszczędzić, gdyż butle gazowe propan-butan są łatwiej dostępne na rynku i co za tym idzie tańsze w eksploatacji. Na ogół producenci grillów gazowych zachęcają do nabywania dużych butli gazowych propan-butan. Dzięki nim można dłużej grillować oraz stosować je w dużych grillach gazowych. Warto również zaopatrzyć się w stabilizator ciśnienia gazu. Takie małe urządzenie pozwoli utrzymywać przepływ gazu w jednakowy sposób i co za tym idzie grillować w jednakowy sposób.

Jaka temperatura na grillu gazowym?

Gdy już wybierzemy odpowiednią butlę gazową, wtedy może zastanowić się nad odpowiednią temperaturą grillowania. Grill gazowy Broil King wyposażony jest w pokrywę, która podwyższa temperaturę smażenia mięsa. Istotną informacją jest, że dołączone do urządzenia termometry pokazują temperaturę powietrza w piekarniku, a nie rozgrzanych rusztów lub grillowanych potraw. To ważna informacja dla osób stawiających pierwsze kroki w grillowaniu. Grill gazowy osiąga nawet temperaturę 200°C. Warto wiedzieć, że w tym samym czasie ruszt jest znacznie bardziej gorący. Podczas grillowania warto używać szczypiec i rękawicy chroniącej przed oparzeniem.

Grill gazowy – czy polecamy?

Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: tak! Na początku możecie spotkać pewnego rodzaju trudności np.: z wyważeniem właściwej temperatury, ale do odważnych świat należy. Trzeba próbować i otwierać się na nowe możliwości. Potrawy z grilla gazowego nie będą się wiele różnić od grilla węglowego. Dla osób nielubiących dymnego smaku grill gazowy będzie strzałem w dziesiątkę. Z pewnością mniejsze grille gazowe przydadzą się na co dzień i od święta.