Grill domowy elektryczny jest kuchennym urządzeniem, które może zaskoczyć was swoją uniwersalnością. Znamy osoby, które twierdziły, że nie potrzebują tego sprzętu, a od momentu, gdy go dostały lub kupiły, nie wyobrażają sobie bez niego życia. Elektryczny grill jest po prostu niezwykle użyteczny.

Grill elektryczny – na co zwracać uwagę?

Wybierając grill elektryczny warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim na samym początku musimy zdecydować, czy wybierzemy grill stojący czy stołowy. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy go używać i na ile osób przygotowujemy posiłek. Zwróćmy także uwagę na moc urządzenia. Jeśli chcemy, by nasze mięso czy warzywa były upieczone szybko i równo, warto wybierać grille o mocy co najmniej 2000 W.

Grill elektryczny powinien mieć także włącznik oraz regulację temperatury. Sprawdźmy czy grill ma też pokrywę, która przyspieszy przygotowanie potrawy. Przewagą grilla elektrycznego nad na przykład gazowym czy węglowym jest prostota jego działania. Nie potrzebujemy nic więcej poza prądem. Wystarczy podłączyć grill do gniazdka i można działać.

Grill elektryczny czy patelnia grillowa? Z pewnością grill elektryczny jest bardziej uniwersalny. Ma większą powierzchnię, ale przede wszystkim ważne jest to, że ma większą moc. Poza tym do korzystania z patelni potrzebujemy kuchenki.

Jak grillować na grillu elektrycznym? Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby mięso dobrze osączyć z marynaty i pokroić na niezbyt grube kawałki. Warzywa i inne dodatki powinny być pokrojone na plastry. Grill elektryczny umożliwia grillowanie bez dodatku tłuszczu, dzięki temu potrawy są zdrowsze.

Grill elektryczny stojący

W sklepach znajdziemy grille elektryczne stojące. Przypominają klasyczne grille węglowe, są stosunkowo duże i nadają się do grillowania na dworze. Pierwszy proponowany przez nas grill został wyposażony w wygodne kółeczka, które ułatwiają jego przestawianie z miejsca na miejsce. Ma też wbudowany termometr i dwa ruszty. Ruszty są stalowe – to porządny grill elektryczny stojący, który posłuży nam przez długie lata.

Drugi grill jest nieco mniejszy – ma jeden ruszt i nie ma termometru. Wykonany został ze stali i posiada podobnie jak pierwszy model, regulację temperatury. Co ciekawe, można odczepić od niego nóżki i w ten sposób przekształcić go w grill stołowy.

Trzeci grill ma nieco mniejszą moc i nie ma termometru. Jest wykonany ze stali, posiada regulację temperatury z lampką kontrolną. Można odpiąć od niego nóżki i używać jako grill stołowy. Sprawdzi się zwłaszcza do grillowania drobiu i warzyw.

Grill elektryczny stołowy

Mały grill elektryczny jest poręczny i nie zajmie wam wiele miejscu na blacie lub w kuchennych szafkach. Zerknijcie na nasze poniższe zestawienie. To cztery różne grille elektryczne. Dwa pierwsze to grille zamykane, przypominające opiekacze do kanapek (mogą być zresztą w tej roli wykorzystywane). Grill Mesko ma nieprzywierającą powłokę i sprytny system odprowadzania tłuszczu. To stosunkowo tani grill, a jego obsługa jest bardzo prosta – nie ma regulacji temperatury, a jedynie lampki kontrolne.

Grill elektryczny z pokrywą Severin to z kolei świetne rozwiązanie, jeśli chcemy naraz ugrillować więcej produktów. Ten grill ma regulację temperatury, a co ważne jest łatwy w czyszczeniu – zarówno pokrywa, jak i płyta są zdejmowane.

Niektóre grille elektrycznie nie mają zamykanej pokrywy. To po prostu podgrzewana płyta. Taki grill elektryczny sprawdzi się, gdy mamy więcej czasu i będziemy obracać grillowane produkty. Pieką się bowiem tylko z jednej strony, a nie jak w przypadku grilla zamykanego z obydwu naraz. Plusem jest jednak powierzchnia, która zwykle będzie większa niż w przypadku grilla zamykanego. Grill elektryczny stołowy Severin to klasyczny grill bez pokrywy, z kolei grill elektryczny Ariete to grill, który może być grillem otwartym lub zamkniętym. Jedna część grilla jest ruchoma i może służyć za płytę grzewczą lub pokrywę.

Grill elektryczny – czy warto kupić?

Na tak postawione pytanie, odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie warto! Sami będziecie zaskoczeni, jak funkcjonalne jest to urządzenie.

Grill elektryczny świetnie sprawdzi się zarówno podczas imprez, jak i w czasie codziennego użytkowania. Możemy zgrillować w nim naprawdę wszystko! Pyszne są grillowane plasterki warzyw czy połówki ziemniaków. Spróbujcie też mięsa przygotowanego na grillu elektrycznym. Zarówno soczyste steki, jak i drób czy ryby będą nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Grill elektryczny przyda się też do zrobienia panini, kiełbasek czy szaszłyków. Możecie nawet eksperymentować z deserami!