Domowa przyprawa do piernika może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy jest tradycyjny, wymaga siły i wykorzystuje ceramiczny moździerz. Tłuczenie produktów w moździerzu jest czasochłonne i może zniechęcić wielu miłośników gotowania. Wtedy warto sięgnąć po robota kuchennego. Wiele osób może być zaskoczona faktem, że współczesne maszynki do mielenia również przydadzą się w kuchni do rozdrabniania przypraw. Na przykład maszynka do mielenia CompactPower marki Bosch potrafi rozetrzeć orzechy, przyprawy, a nawet ziarna kawy.  Odpowiedzialny jest za to młynek żarnowy, który jest dokładny i wytrzymały. Dzięki temu przyprawa do piernika będzie wykonana sprawnie, a zaoszczędzony czas można przeznaczyć na przygotowanie ciasta.

Przyprawa do piernika – skład

Dla wielu osób skład przyprawy do piernika może wydawać się bez znaczenia. Jednak warto czytać etykiety i wybierać te produkty, które są naturalne i bez sztucznych dodatków. Należy też zwracać uwagę, aby w składzie nie znajdowała się mąka. Aby uniknąć problemów z wybieraniem gotowych mieszanek, zachęcamy do własnoręcznego zrobienia przyprawy. 

Przyprawa korzenna powinna być wykonana z przynajmniej 7 produktów, którymi są:

Z tych składników można stworzyć mieszankę dopasowaną do siebie. Taka przyprawa do piernika może mieć większą ilość gałki muszkatołowej lub cynamonu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Gotowa przyprawa do piernika powinna być przechowywana w szczelnym szklanym słoiku w lekko zaciemnionym miejscu. Szafka kuchenna lub spiżarka będzie idealnym miejscem.

Ciasteczka korzenne to nie wszystko

Gdy już przygotujemy przyprawę, to możemy wykorzystać ją do różnych przepisów. Na początek warto przygotować ciasteczka korzenne, pierniczki na choinkę i pierniki. A dla osób lubiących urozmaicone desery proponujemy sernik na piernikowym spodzie, a nawet wykonanie aromatycznego grzańca. Domowa przyprawa do piernika może być łączona ze szczyptą soli i łyżeczką kakao, które idealnie podkreślą smak wypieków.

Aby nadać potrawom wyjątkowości można wzbogacić je odrobiną zmielonych migdałów, orzechów laskowych albo orzechów włoskich. Warto wiedzieć, że domowa przyprawa do piernika przyda się również do dań mięsnych. Znakomicie doprawi świąteczny gulasz lub pulpety z mięsa mielonego. Przy tym maszynka Bosch pomoże rozdrobnić mięso i sprawi, że nawet takie danie jak pieczeń rzymska będzie przygotowany od początku do końca. Szczegółowe przepisy na dania znajdziecie w galerii powyżej. Szczegółowych informacji o możliwościach maszynki do mielenia CompactPower dowiesz się na www.bosch-home.pl/maszynki.