Kiedy mamy już odpowiedni chlebak, możemy postawić kolejny krok i zacząć wypiekać domowe bochenki. Domowy chleb wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych. Nie musimy mieć specjalnych akcesoriów, co udowadnia popularność przepisu na chleb z garnka. Nie potrzebujemy też wymyślnych składników, bo dobry chleb to jakościowa mąka, woda i sól. Wszystkie inne dodatki zależą od naszej kulinarnej fantazji i smaku.

Domowy chleb - sprawdzone przepisy

Dobry, domowy chleb to przede wszystkim proste składniki ze sprawdzonego źródła. Część z przepisów uwzględnia zakwas na chleb - ten również warto przygotować samodzielnie. Do zakwasu potrzebujemy mąki, wody, czasu i cierpliwości. Młody zakwas na chleb nie zawsze jest jednak gwarancją udanego pieczywa. Potwierdza to Arkadiusz Andrzejewski w wywiadzie dla mojegotowanie.pl: "młody zakwas nie jest do końca przewidywalny i nie może nam w 100% zagwarantować udanych wypieków. Zdecydowanie lepszym sposobem jest pozyskanie ustabilizowanego, mocnego zakwasu od osób, które utrzymują go w dobrej kondycji od wielu lat". Przepis na chleb na zakwasie będzie idealny dla osób, które są w posiadaniu sprawdzonego zakwasu. Inne pomysły na domowy chleb? Polecamy przepis na chleb pszenny oraz chleb pełnoziarnisty. Marzy Wam się coś oryginalnego? Wypróbujcie przepis na klasyczny chleb kukurydziany.

Czerstwy chleb - jak go wykorzystać?

Nawet przy najlepszym chlebaku może zdarzyć się, że kilka kromek straci pierwszą świeżość. Nie musimy się tym przejmować i nie należy ich wyrzucać! Jednym z najprostszych sposobów, jak wykorzystać takie pieczywo jest przepis na chleb w jajku - gorąca przekąska na śniadanie i nie tylko. Możemy też zrobić grzanki z chleba lub grzanki ziołowe. Czerstwe pieczywo możemy w najprostszy sposób wykorzystać na... bułkę tartą. 

Zobacz też: pasty do chleba - proste przepisy