Na piątkowy obiad i jako potrawy na Boże Narodzenie stół na wielu polskich stołach pojawia się ryba – smakowite bogactwo drogocennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, doskonałe źródło omega-3. Wśród popularnych dań będą ryby z patelni. Żeby po usmażeniu ryba była soczysta, chrupiąca i się nie rozpadła, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, jak usmażyć rybę.

Jak usmażyć rybę – najważniejsze zasady

Smażyć możemy zarówno rybę świeżą, jak i mrożoną. Lepsza jest oczywiście ta pierwsza, szczególnie jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Ryby mrożone przed usmażeniem trzeba najpierw rozmrozić. Najlepiej zrobić to, umieszczając rybę na talerzu w lodówce, np. rankiem w dniu, w którym ryba będzie poddawana obróbce. Ten proces powinien trwać powoli, nie należy go przyśpieszać (np. polewając rybę gorącą wodą albo rozmrażając ją w wodzie – to drugie jest szczególnie złym pomysłem, ponieważ wypłukuje cenne składniki odżywcze). Pamiętaj, że raz rozmrożonej ryby nie wolno ponownie zamrażać – powinna zostać spożyta tego samego dnia.

Umytą, oczyszczoną, osuszoną na ręczniku papierowym rybę należy przyprawić, obtoczyć w panierce albo samej mące (można też z panierki zrezygnować). Wystarczy niewielka ilość przypraw – trzeba uważać, żeby to delikatne mięso nie zostało przytłoczone nadmierną ilością soli, pieprzu, ziół. Rybę powinno się posolić tuż przed wrzuceniem na patelnię – posolona zbyt wcześnie stwardnieje bądź wyschnie i nie będzie smaczna.

Patelnię trzeba bardzo dobrze rozgrzać; rybę umieszcza się na niej dopiero wtedy, gdy zrobi się naprawdę gorąca. Patelnia do smażenia ryby powinna mieć nieprzywierającą, grubą powłokę. Nie może być też za mała – na dużej patelni łatwiej usmażą się duże kawałki. Do smażenia ryby warto użyć patelni o płaskim i grubym dnie. Ważne, aby temperatura rozchodziła się równomiernie po całej rybie. Warto używać patelni o jasnym lub białym dnie. W ten sposób łatwiej będzie zauważyć stopień jej usmażenia i dostrzec lekko zwęglone kawałki panierki. Przydadzą się do tego patelnie stalowe lub ceramiczne. Dzięki temu ryba będzie soczysta, a ości będą łatwo odchodzić od mięsa. 

Rybie wystarczy krótka obróbka termiczna. Smażona za długo zrobi się sucha i niesmaczna. Zwykle jest to kilka minut z każdej strony, do zrumienienia. Ale tutaj uwaga – jeśli smażymy grubą rybę w całości, czas smażenia znacznie się wydłuży.

Całe okazy najczęściej smaży się ze skórą. Wtedy rybę kładziemy na patelni skórką do dołu. Warto pamiętać, że złym nawykiem jest upychanie na patelni zbyt wielu kawałków – doprowadza się w ten sposób do obniżenia temperatury smażenia. Ryba puści sok i zamiast smażyć, zacznie się gotować.

Rybę smaży się bez przykrycia, na średnim ogniu, przewracając ją tylko raz. Niektórzy radzą, by smażenie zacząć na średnim ogniu, a po 2 minutach zmniejszyć ogień na minimalny.

 

Zobacz:  Panga - przepisy na pyszną rybę

Jak usmażyć rybę, żeby się nie rozpadła?

Znacznie częściej rozpadają się ryby mrożone, ponieważ zawierają dużo wody. Również w przypadku, gdy ryba nie zostanie rozmrożona całkowicie, może na patelni się rozpaść. Dobrym pomysłem jest wyjęcie z lodówki już rozmrożonej ryby na ok. 15–20 minut przed smażeniem. Nie zapomnij o użyciu ręcznika papierowego do odsączenia nadmiaru wody. Taki zabieg pomoże także zapobiec pryskaniu rozgrzanego oleju po kuchni oraz ewentualnym oparzeniom.

Świeża ryba rozpada się rzadziej, ale jeśli tak się dzieje, trzeba upewnić się, że tłuszcz jest mocno rozgrzany. Nie rozpadnie się ryba smażona razem ze skórką. Inną starą jak świat metodą jest panierka, która będzie trzymała delikatne mięso w ryzach. Ale również w tym przypadku ryba musi być dobrze rozmrożona i osuszona, inaczej panierka nie będzie się trzymać.

Panierka do ryby, czyli jak usmażyć rybę na chrupiąco

Delikatne mięso ryby nie potrzebuje grubej warstwy panierki. Często wystarczy obtoczyć je w samej mące albo jajku. Można też połączyć jedno i drugie: na jednym talerzu rozsypać mąkę, na drugim rozbełtać jajko (można z dodatkiem zimnego mleka); rybę obtoczyć w mące, następnie w jajku i znowu w mące, po czym wrzucić na rozgrzaną patelnię. Inne pomysły na panierkę to bułka tarta (albo mieszanka bułki z mąką), mąką z przyprawami, zmielone orzechy, płatki migdałowe bądź kokosowe, otręby, a także panierka panko. Należy pamiętać, by przed usmażeniem strzepnąć z ryby nadmiar panierki. Uwaga – panierka podnosi wartość energetyczną, więc jeśli zastanawiamy się, jak usmażyć rybę w wersji mniej kalorycznej, ograniczmy takie dodatki.

Na czym usmażyć rybę?

Rybę powinno się smażyć na maśle, najlepiej klarowanym. Można też wymieszać masło z oliwą - pół na pół - bądź użyć oleju rzepakowego. Usmażoną, gorącą rybę powinno się natychmiast położyć na talerzu z kawałkiem cytryny i od razu zjeść. Wtedy smakuje najlepiej! Jeśli już wiecie, jak usmażyć rybę, czas na smakowite dodatki! Surówka z marchewki, surówka z selera czy surówka z kapusty pekińskiej i pora to tylko niektóre z pomysłów. Hitem na świąteczny stół i zimowy obiad będzie probiotykowa surówka z kapusty kiszonej. Do tego frytki, bo jak wiadomo ryba z frytkami to klasyk, na który warto się skusić. Bardziej tradycyjnie polecamy ziemniaki z wody lub puree.