Oleje, sery, lody, owoce, warzywa, wędliny, ale też wyroby piekarnicze i cukiernicze oraz gotowe dania – ponad 200 produktów z Lubelszczyzny znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Region ten jest bardzo bogaty kulinarnie. Wśród najczęściej wykorzystywanych w tradycyjnej kuchni znajdziecie takie produkty jak kasza gryczana, ziemniaki, twaróg, cebula.

Cebularz lubelski

Jest tu niekwestionowaną gwiazdą i z łatwością wybacza mu się ostry zapach, który napotkacie w każdym zakątku. Cebularz wywodzi się z lubelskiego Starego Miasta, gdzie jego wypiek zapoczątkowali tutejsi Żydzi. W XIX wieku wypiek upowszechnił się i stał przysmakiem wszystkich lublinian, a następnie przekroczył granice miasta – polubili go mieszkańcy całego regionu. Proste składniki wskazują na to, że cebularz narodził się z oszczędności – mąka, woda, drożdże, tłuszcz, cukier, sól, cebula, olej i mak to cała lista produktów. Cebularz to placek o średnicy, od 5 do 25 cm oraz 1 cm grubości – ma chrupiącą, jasnozłocistą skórkę, a jego wierzch wieńczy pokrojona w kostkę cebulka i posypka z maku. Najlepiej smakuje, gdy jest świeżutki i jeszcze ciepły! Cebularz lubelski jest jedynym produktem z regionu odznaczonych unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Forszmak lubelski

Choć sama nazwa forszmak odnosi się do zapiekanki, ta lubelska wersja oznacza rodzaj gęstej zupy. Mocno mięsnej, bo przygotowanej między innymi na bazie wędlin i mięs – często tych, które zostały z świątecznego obiadu lub weselnego stołu. Dodaje się też ogórki kiszone, koncentrat pomidorowy, paprykę, czasem również pieczarki. Forszmak przyprawia się dość mocno, nawet pikantnie – całość ma być naprawdę konkretna, jak gulasz. Podajemy ze świeżym pieczywem lub kaszą czy ryżem.

Kasza gryczana w roli głównej

Pieróg biłgorajski, gryczaki i gołąbki to tylko początek – nie tylko w samym Lublinie, ale i w całym regionie kasza gryczana jest składnikiem wielu tradycyjnych dań. Wymieniony pieróg znany w okolicach Biłgoraja. Nie szukaj go wśród innych pierogów gotowanych czy z patelni, bo biłgorajski smakołyk przypomina bardziej pasztet lub pieczeń. Z wierzchu charakteryzuje to brązowa skórka drożdżowego ciasta, w środku znajdziecie kaszę gryczaną, biały ser, skwarki, ziemniaki, śmietanę i przyprawy – sól, pieprz i suszoną miętę. Pieróg biłgorajski warto zajadać, popijając mlekiem.

Klasyczne pierogi lubelskie również zawierają kaszę gryczaną – dodaje się do niej twaróg i boczek, a otrzymanym farszem nadziewa tradycyjne ciasto na pierogi, które następnie gotuje się i podaje z wody lub z patelni.

Gryczak jest nieco podobny, jeśli chodzi o formę – nadzienie z kaszy gryczanej zawija się w ciasto i zapieka na złoto-brązowo. Również pysznie smakuje z mlekiem – na ciepło lub zimno, także odsmażany na patelni. Jest kulinarną chlubą Janowa Podlaskiego i okolicy – to właśnie tutaj w sierpniu odbywa się kulinarny festiwal kaszy gryczanej pod nazwą Gryczaki.

Bardzo smaczne są też gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Kasza jaglana jest natomiast w tradycyjnych gołąbkach w liściach kiszonej kapusty, szczególnie typowych w okolicy miejscowości Chodel.

Golasy

Największe przysmaki wywodzą się ze skromnej kuchni wiejskiej, gdzie kreatywność uzupełniała niedostatek produktów. Ubogi przednówek skłonił mieszkańców Izbicy do przyrządzania golasów, czyli gołych gołąbków. Brak mąki uniemożliwiał przygotowanie ciasta na pierogi, a i liście kapusty na gołąbki były niedostępne. Pod ręką były jednak liście chrzanu i to one posłużyły do zawinięcia farszu z kaszy gryczanej, ziemniaków i twarogu, nadały mu przy tym swojego charakterystycznego, lekko ostrego smaku. Golasy piecze się w piecu, dzięki czemu maję lekko chrupiąca skórkę i pyszne, miękkie wnętrze. Składniki farszu są absolutnie typowe dla kuchni Lublina i Lubelszczyzny.

Lubelskie przysmaki warto testować u źródła. Jeśli jednak nie planujecie wyjazdu do Lublina, poszukajcie przepisów na te dania w naszym serwisie - wypróbuj na przykład przepis na pierogi lubelskie, forszmak. Tutaj znajdziecie też przepis na pieróg biłgorajski i cebularze.

Zobacz także:przepisy na gulasz