Jak się je awokado? To pytanie coraz częściej pojawia się, bo moda na ten egzotyczny produkt w polskich kuchniach nie przemija! Awokado to owoc, który przez ostatnie lata nabiera coraz większą popularność. Można dodać go do sałatki lub jajecznicy, zrobić pastę guacamole lub wyłożyć kawałkami na chrupiący toast, a następnie polać sokiem z cytryny.  Awokado jest najbardziej kaloryczne ze wszystkich owoców, 100 g. zawiera aż 160 kcal, dlatego zaleca się spożywać go umiarkowanie. Nawet mała porcja awokado, która zostanie dodana do potrawy, przyniesie dużo korzyści organizmowi, wzmocni serce i układ nerwowy.

Cenne właściwości awokado

Dlaczego warto jeść awokado? Awokado zawiera szereg cennych dla organizmu substancji odżywczych. Około 30% składu to tłuszcze nienasycone, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, szczególnie dla organizmu kobiet: kwasy foliowy, oleinowy i pantotenowy. Jedno z ważnych zadań, które pełnią, jest kontrola cholesterolu we krwi. To jest dobrą profilaktyką chorób układu krążenia.

Zobacz też: awokado - sprawdzone przepisy

Regularne spożywanie awokado pozytywnie wpływa na zdrowie skóry, włosów i paznokci, ponieważ awokado zawiera białka i inne wartości odżywcze, minerały oraz mikroelementy: beta-karoten, magnez, cynk, miedź, antyoksydanty, błonnik pokarmowy, fitosterole. Awokado to również cenne źródło witamin, bo zawiera ich bardzo dużo: A, B1, B2, B3, B6 C, E, K i H, co również wpływa na naszą urodę.

Jak obrać awokado i pokroić ten produkt?

W środku awokado znajduje się duża pestka, dlatego nie uda się tak łatwo pokroić go na ładne kawałki bez specjalnej wiedzy. Dalej znajdziesz instrukcję, jak obrać awokado szybko i łatwo: 

  1. Najpierw należy umyć awokado, następnie przekrój na pół, prowadząc nóż do pestki przez całe awokado.
  2. Chwyć za dwie połówki awokado i lekko je przekręć w różne strony. Powinny się oddzielić, a w jednej połówce powinna zostać pestka.
  3. Nóż wbij w pestkę i wyjmij ją ruchem obrotowym.

Jeśli potrzebujesz miąższ awokado...

  1. ... to wyjmij go za pomocą łyżki lub noża. W przypadku, gdy wolisz użyć noża, włóż go pomiędzy miąższem a skórką awokado, aż do samego końca. Nie przecinając skórki, oddziel miąższ, przesuwając nóż dookoła najlepiej tępą krawędzią. Zrób to samo z drugą połówką, jeśli potrzebujesz.
  2. Teraz możesz zmiażdżyć awokado do stanu pasty lub pokroić na kawałki do sałatki czy toastów.

Jeśli potrzebujesz kawałków awokado na przykład do sałatki, możesz pokroić go inaczej:

        4. Weź połówkę awokado i przetnij w kostkę, trzymając w ręce i nie przecinając skórki.

      5. Za pomocą łyżki wyjmij kawałki awokado, oddzielając od skórki. W taki sposób uzyskasz gotowe pokrojone kawałki, które można od razu wrzucić do sałatki.

Polecamy dodatkowo skropić awokado sokiem z limonki albo cytryny, żeby jak najdłużej pozostawało zielone i nie pociemniało.

Już wiesz, jak obrać awokado szybkim sposobem, zobacz konkretne pyszne przepisy na awokado.