Przez ostatnie miesiące wiele osób zwolniło tempo życia. Zainteresowaliśmy się na przykład domowym ogrodnictwem, a także skupiamy się na niemarnowaniu żywności. W ten styl życia wpisuje się chęć zdobycia wiedzy, jak wyhodować warzywa z resztek. Niektóre warzywa możemy uratować, gdy przeleżą w lodówce zbyt długi czas i zaczną puszczać pędy, a czasem można wykorzystać pestkę po zjedzeniu pysznego warzywa lub owocu. Każda z tych roślin wzrasta w szybki i raczej bezproblemowy sposób, więc poradzą sobie z nimi nawet początkujący ogrodnicy. Oto 5 sposobów, jak sadzić warzywa z resztek.

Zobacz także:  Witaminy na wiosnę i lato. Oto warzywa do samodzielnej uprawy

Warzywa w domu – batat

Słodki ziemniak to przykład warzywa, który rośnie w błyskawiczny sposób. Wystarczy, że włożymy go do lodówki na kilka dni i już zobaczymy pojawiające się pierwsze kiełki. Gdy jest to jeszcze początkowa forma, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby zjeść go mimo tego. Jednak jeżeli obawiacie się problemów zdrowotnych, to taki batat możecie z powodzeniem włożyć do ceramicznej, lub glinianej doniczki z przepuszczalną ziemią z dodatkiem keramzytu. Batat urośnie także w drewnianej skrzynce. Z czasem zobaczycie, że batat zacznie wypuszczać pierwsze liście. Ich widok może zaskoczyć, gdyż są niezwykle atrakcyjne w wyglądzie. Słodki ziemniak po kilku tygodniach zaskoczy nas różowymi lub fioletowymi kwiatami.

Zobacz także:  Kiełki słonecznika - zastosowanie 

Warzywa w domu – awokado

Kolejnym popularnym warzywem, które można uprawiać w domu, jest awokado. Podpowiemy, jak wyhodować awokado w doniczce. Pestkę, która zostaje po wydobyciu zielonego miąższu, należy obrać z wierzchniej, brązowej osłonki. Następnie nakłuć je po bokach wykałaczkami i umieścić w szklance z wodą. Węższa część pestki powinna być ustawiona ku górze. Po tygodniu lub dwóch powinno się zauważyć wydobywający się korzeń. Wtedy można posadzić pestkę z awokado w doniczce z ziemią z dodatkiem włókna kokosowego. Z czasem urośnie nam drzewko o szerokich, ciemnozielonych liściach. W naszym klimacie trudno oczekiwać owoców, ale z pewnością awokado w doniczce będzie ozdobą wnętrza.

Zobacz także:  Jak szybko obrać awokado?

Warzywa w domu – szczypiorek

Cebula i czosnek to warzywa, które z łatwością w lodówce lub chłodnej spiżarni mogą puszczać zielone pędy. Wcale nie musimy ich wyrzucać do kosza. Z cebuli i czosnku otrzymamy świetny szczypiorek, który urozmaici jajecznicę na śniadanie lub kanapki. Wystarczy, że główkę czosnku lub cebulę wstawimy do doniczki z ziemią i poczekamy, aż się w pełni ukorzeni. Domowy szczypiorek rośnie szybko i jest niezawodnym sposobem na nadanie drugiego życia. To najbardziej podstawowy przykład na warzywa, które odrastają z resztek.

Warzywa w domu – imbir

Imbir to kolejne warzywo, które możemy uprawiać w domu. Ważne, aby w sklepie wybrać uważnie kłącze, które ma białe lub lekko zielone wypustki. Wtedy imbir, gdy znajdzie się w naszej kuchni, będzie miał szansę na ożycie, gdy dostarczymy mu wody i podłoża. Gdy mamy już potrzebny kawałek to namaczamy go przez dwa-trzy dni w ciepłej wodzie. Może to być także temperatura pokojowa podczas upalnych dni. Dobra wiadomość, że kłącze imbiru podobnie jak bulwę batata można dzielić na mniejsze kawałki. Dlatego część można użyć w celach spożywczych, a część posadzić. Także, gdy kawałek imbiru zostanie w lodówce, bo o nim zapomnimy, to można spróbować go odratować poprzez nawodnienie. Gdy sadzimy w doniczce, to na dno powinniśmy zapewnić warstwę drenującą (keramzyt, albo kamyczki), a następnie uzupełnić przepuszczalną ziemią. Imbir należy podlewać systematycznie i bezpośrednio w ziemię. Kontrolowanie nawodnienia ułatwi konewka i drewniany patyczek. gdy wetkniemy go w ziemię, po paru minutach zobaczymy czy ziemia jest już sucha.Taki imbir będzie cieszył oczy pięknymi kwiatami, choć można stosować go w celach kulinarnych. Na przykład dodawać ususzone kwiaty do herbaty lub robić napar z samego imbiru.

Zobacz także:  Jak nie marnować jedzenia i czasu. Radzi Sylwia Majcher 

Warzywa w domu – kurkuma

W podobny sposób do imbiru, można posadzić kłącze kurkumy. Prawdziwym zaskoczeniem może być kolor kwiatów, które otrzymamy z kurkumy. O ile znamy przyprawę i korzeń jako intensywnie pomarańczowy, o tyle posadzony w doniczce da nam intensywnie różowe lub czerwone kwiaty.

Zobacz także:  przepis na ogórki z kurkumą 

Gdy posadzimy te rośliny i zaczną nam rosnąć, to dodatkowo poczujemy radość i satysfakcję. Z jednej strony, że warzywa i owoce z resztek, nie poszły na straty. Z drugiej strony, z małego osiągnięcia, jakim jest opieka nad domowymi roślinami.