Ta cenna, naturalna substancja coraz częściej jest stosowana przez osoby prowadzące zdrowy styl życia. Nie jest to specjalnie zaskakujące, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę bogatą zawartość witamin i składników mineralnych oraz korzystny wpływ, jaki na funkcjonowanie organizmu regularne spożywanie tego napoju. Jak przechowywać sok z brzozy? Jak pić ten naturalny napój? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. 

Kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witamina C, żelazo, miedź, potas, cynk, sód, magnez, mangan, fosfor, glutamina, izoleucyna, cytrulina – aż trudno uwierzyć, że woda pozyskiwana z brzozy może obfitować w tak wiele dobroczynnych składników. A jednak! Ta naturalna substancja już wiele wieków temu była używana w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Jej właściwości nie można nie docenić także dziś, kiedy nasza świadomość w kwestii zdrowego odżywiania staje się coraz większa. 

Czym jest sok z brzozy?

Sok z brzozy, nazywany także wodą brzozową, oskoła lub bzowina, to bezbarwna lub lekko mętna substancja pozyskiwana z pnia i gałęzi brzozy. Można też uzyskać ją z liści i pączków, jednak w tym przypadku będzie nieco mniej wartościowa. W 95 proc. składa się z wody. Pozostałe 5 proc. to substancje odżywcze: witaminy, sole mineralne i aminokwasy.

Cenne właściwości soku z brzozy sprawiają, że ma on szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, profilaktyce i kosmetyce. Ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów urazów i różnego rodzaju infekcji. Sok z brzozy obniża gorączkę, uśmierza bóle reumatyczne (szczególnie stosowany miejscowo, w formie okładów), przeciwdziała anemii, wykazuje działanie moczopędne i przez to wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i przeciwdziała kamieniom moczowym. Ponadto, stymuluje układ immunologiczny i krwionośny, wspiera pracę wątroby i łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Warto wspomnieć, że ta naturalna substancja ma też korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów. Używany jako wcierka, wzmacnia i odżywia włosy i w ten sposób zapobiega ich wypadaniu oraz nadaje im zdrowy blask. Stosowany miejscowo, pomaga pozbyć się niedoskonałości skórnych.

Jak przechowywać sok z brzozy?

Sok z brzozy kupimy w aptekach i dobrych sklepach zielarskich. Gotowe produkty należy przechowywać zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie. Możemy też samodzielnie pozyskać tę cenną substancję, tym bardziej, że nie jest to trudne.

Pamiętajcie, wodę brzozową można pozyskiwać wyłącznie z brzozy omszonej i brodawkowatej. Pozostałe gatunki (jak choćby brzoza ojcowska, Szafera i karłowata) znajdują się pod ścisłą ochroną!

Żeby móc pozyskać cenną wodę brzozową, należy wydrążyć kilkucentymetrowy otwór w pniu drzewa. Gdy wypłynie z niego pierwsza kropla, od razu zaopatrujemy go w drewnianą rurkę (do kupienia w sklepach ogrodniczych) i podkładamy pod nią naczynie, do którego będziemy zbierać sok.Inna metoda polega na ucięciu gałęzi, sekatorem lub ostrym nożem. Następnie, wystarczy tylko zawiesić pojemnik. To łatwy sposób, ale należy zaznaczyć, że cechuje się niewielką efektywnością.

Warto zaznaczyć, że sok można pozyskiwać wyłącznie z kilkuletnich drzew, które rosną z dala od potencjalnych źródeł skażenia. Mowa o ruchliwych drogach, zakładach przemysłowych i sztucznie nawożonych polach uprawnych. Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia, kiedy brzoza zawiera najwięcej soków.

Wody brzozowej nie można przechowywać w wysokiej temperaturze. W takich warunkach szybko utraci swoje cenne właściwości i skwaśnieje. Zatem, jak przechowywać świeży sok z brzozy? Najlepiej w lodówce, przelany do szklanych butelek. Warto wspomnieć, że wodę brzozową można bez obaw mrozić.

Pamiętajcie, że z soku z brzozy możecie też przygotować domową nalewkę lub syrop. Spirytus zadziała jak naturalny konserwant, który znacząco wydłuży termin przydatności tej substancji.

Jak długo można przechowywać sok z brzozy?

Ile może leżeć sok z brzozy? W lodówce, do 4 dni. Po tym czasie, sok sfermentuje i nie będzie nadawał się do picia. W zamrażalniku zachowa swoje właściwości przynajmniej przez kilka miesięcy, a nawet dłużej. Chcecie zachować dobroczynne właściwości tej substancji na dłuższy czas, ale brakuje wam miejsca w komorze zamrażalnika? Dobrą metodą jest pasteryzacja. Użyjcie do tego czystych i suchych słoików, koniecznie z nowymi wieczkami. Zakonserwowany w ten sposób sok będzie zdatny do spożycia maksymalnie przez 12 miesięcy. Pamiętajcie jednak, że pasteryzowany sok z brzozy zawiera mniej witaminy C niż świeży.

Jak pić sok z brzozy?

Żeby móc zachować możliwie najwięcej cennych właściwości tego napoju, sok z brzozy należy spożywać na zimno. Ten naturalny napój ma dość specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. W takiej sytuacji, wodę brzozową można śmiało zmieszać z innymi darami natury, np. z sokiem z malin lub miodem.

W celach leczniczych i dla oczyszczenia organizmu z toksyn, sok z brzozy należy pić trzy razy dziennie po ćwierć szklanki. Taka naturalna terapia powinna trwać maksymalnie 2-3 tygodnie. W tym czasie, należy powstrzymać się od picia alkoholu, kawy i herbaty.

Warto pamiętać, że ten zdrowy napój można spożywać także w celach kosmetycznych. Sok z brzozy skutecznie usuwa nadmiar wody z organizmu i w ten sposób pozwala zmniejszyć widoczność cellulitu wodnego. Żeby osiągnąć taki efekt, każdego dnia należy pić 3/4 szklanki napoju, przez 6 tygodni.

Kto nie powinien pić soku z brzozy?

Warto jednak pamiętać, że istnieją konkretne przeciwwskazania, które uniemożliwiają stosowanie tego preparatu. W tym miejscu należy wskazać na następujące dolegliwości:

  • uczulenie na pyłek brzozy,
  • niewydolność układu moczowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby nerek.

Jeżeli w trakcie picia soku z brzozy pojawi się swędząca wysypka lub inne objawy skórne, należy zaprzestać przyjmowania tego preparatu. Przed rozpoczęciem samodzielnego leczenia substancjami naturalnymi, warto najpierw skonsultować się z lekarzem.