Mango smakuje wspaniale. Jego delikatny miąższ sprawdza się w wielu różnych daniach. Owoc mango ma średniej grubości skórkę, a w środku owocu znajduje się twarda część z pestką, której rzecz jasna nie jemy. Mango zawiera sporo witaminy C i potasu, według najnowszych badań może też obniżać poziom cukru we krwi. Powinniśmy więc je jeść nie tylko dlatego, że jest smaczne, ale także dlatego że dobrze działa na nasze zdrowie. Jak obrać mango?

Jak obrać mango? – kup dobry owoc

Zanim zabierzemy się za obieranie naszego mango, powinniśmy sprawdzić, czy jest dojrzałe. Tylko wtedy, kiedy owoc jest naprawdę dojrzały mamy pewność, że będzie odpowiednio miękki i słodki. Kiedy mango jest dojrzałe? Wybierając mango w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim oglądamy dokładnie owoc i sprawdzamy, czy nie jest lepki czy nie został uszkodzony i nie zaczął na przykład pleśnieć. Takie mango nie będzie nadawało się do jedzenia. Zwróćmy też uwagę na jego kolor. Mango nie powinno być w całości zielone, ale przynajmniej w części mocno czerwone.

Po naciśnięciu owocu, powinniśmy móc wyczuć, czy miąższ jest miękki. Jeśli mango jest twarde, oznacza to że owoc jest niedojrzały. Szukajmy owocu o delikatnie miękkim miąższu. Mango warto też powąchać – dojrzałe będzie miało przyjemny, słodki zapach. Jeśli w sklepie są dostępne tylko mango twarde, możemy je kupić i pozwolić im dojrzeć w naszej kuchni przez co najmniej kilka dni, aż zmiękną. W sklepach dostępne są także takie produkty jak pulpa z mango w puszce czy mango suszone. Pulpa przyda się zwłaszcza do wypieków czy deserów, z kolei suszone mango to świetna zdrowa przekąska.

Jak obrać mango? – 2 proste sposoby

Przed zjedzeniem żółtego, kremowego miąższu, musimy mango obrać. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Czy mango ma pestkę? Tak, ale bardzo trudno oderwać ją od miąższu, dlatego krojąc mango nie wystarczy tak jak przy innych owocach przekroić go na pół i wyjąć pestkę. Możemy jedynie jak najbardziej okroić miąższ wokół pestki.

Obierając mango pierwszym sposobem musimy pokroić owoc na trzy części. Odkrawamy dwa grube plastry owocu po dwóch stronach pestki. Następnie każdy plaster delikatnie nacinamy nożem w kostkę, tak by nie przeciąć skórki. Po pokrojeniu wypychamy wypukłą część plastra do góry – otrzymujemy kostki, które wystarczy ściąć nożem lub w przypadku bardzo dojrzałego owocu, przełożyć do miseczki palcami. Możemy także obkroić pestkę. W naszym filmiku zobaczysz, w jaki dokładnie sposób to zrobić.

Drugi sposób na obranie mango to potraktowanie go tak samo jak innych owoców. Obieramy wtedy mango tak samo jak np. jabłko. Po obraniu owocu okrawamy go dookoła aż zostanie nam twarda część z pestką. Polecamy obierać mango nad miseczką lub głębokim talerzem – sok z owocu będzie można później wykorzystać.

Jak obrać mango szklanką?

Jeszcze innym sposobem obierania mango jest użycie… szklanki. Owoc powinien być jednak bardzo miękki i dojrzały, a szklanka nie może mieć zbyt grubych ścianek, żeby się to udało. Jak obrać mango przy pomocy szklanki?

Owoc kroimy na trzy części tak samo jak przy sposobie pierwszym. Następnie umieszczamy końcówkę plastra mango przy krawędzi szklanki – chodzi o to, by krawędź szklanki znalazła się między miąższem i skórką. Przesuwamy plaster mango w dół i tym sposobem do środka szklanki trafia oddzielony kawałek miąższu mango.

Jak pokroić mango? Jeśli obieramy mango pierwszym polecanym sposobem, na koniec otrzymujemy zgrabne kosteczki, gotowe do wykorzystania, na przykład w sałatce. W przypadku sposobu obierania mango przy pomocy noża ze skórki lub obierania szklanką, możemy pokroić miąższ owocu w cienkie paski lub kostkę.

Jak jeść mango?

Mango, podobnie jak większość owoców, możemy jeść na surowo. Wspaniale smakuje polane niewielką ilością soku z cytryny i zjadane tuż po obraniu. Możemy jednak również wykorzystać owoc do potraw.

Mango świetnie sprawdza się zwłaszcza w koktajlach. Przygotujcie na przykład mango lassi, czyli napój-deser na bazie jogurtu zmiksowanego z mango. Mango dobrze pasuje do koktajli, ponieważ dodaje im nieco egzotycznego posmaku. Poza tym mango będzie idealnym dodatkiem do ciast i deserów. Na lato idealny będzie sorbet z mango. Spróbujcie też przepis na sernik na zimno z mango – jest obłędnie pyszny! Z mango można też przygotować mus lub krem, który potem wykorzystamy do wypieków.

Mango pasuje także do dań wytrawnych. Dobrze komponuje się na przykład z mięsem z kurczaka. Możemy zrobić z mango sos do mięsa, albo wykorzystać do sałatek. Sałatki z dodatkiem mango są bardzo smaczne.

Kiedy wiemy już, jak obrać mango, możemy z powodzeniem używać miąższu tego owocu w kuchni. Warto, bo mango jest naprawdę pyszne!