Zanim zdecydujesz się na obranie ananasa, upewnij się, że jest on już w pełni dojrzały i świeży. Jest na to prosty sposób. Wystarczy, że sięgniesz do liści owocu i wyrwiesz ten znajdujący się w środku. Jeśli liść wychodzi z łatwością, a jego kolor zbliżony jest do białego to oznacza, że nasz ananas jest dojrzały. Aby przekonać się, że owoc nie ma pleśni, zajrzyj pod jego spód.

Jak obrać ananasa? Krok po kroku

Dylemat, jak obrać ananasa, po tej instrukcji nie będzie dla Was zagwozdką! Na początku połóż ananasa poziomo na desce i dobrze naostrzonym nożem odetnij jego liście razem z około 2 cm owocu. Następnie odkrój spód ananasa również z 2-3 cm zapasem. Dzięki temu łatwiej Ci będzie postawić stabilnie owoc i przystąpić do dalszych czynności.


W kolejnym kroku, postaw ananasa pionowo na desce i obierz go ze skóry, kierując nóż od góry do dołu owocu. Ważne by pozbyć się dokładnie całej skóry ananasa, gdyż jest ona bardzo twarda. Gdy obierzesz już ananasa, przekrój go na pół, a następnie ponownie na pół i zetnij wystający z ćwiartek środek. Pozbycie się środka ananasa jest konieczne, gdyż jest on twardy i zwyczajnie niesmaczny. Tak przygotowany ananas jest już praktycznie gotowy do spożycia. Teraz wystarczy jedynie pokroić go w odpowiednie kształty. Najczęściej jest to kosteczka, ale niektórzy preferują serwowanie ananasa w formie łódeczek.

Jak widzicie, zadanie pod tytułem jak obrać ananasa i pokroić ten owoce to nie jest trudna sztuka i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Zatem do dzieła!