Zanim fasolka szparagowa pojawi się na naszym stole, warto zastanowić się, który rodzaj wybrać i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak gotować fasolkę szparagową, aby wykorzystać maksimum jej wartości odżywczych, jak i pełnię smaku.

Fasolka szparagowa - żółta czy zielona?

Żółta fasolka szparagowa jest znacznie delikatniejsza i mniej wyrazista w smaku niż zielona. Jednak zielona fasolka zawiera więcej witaminy A i kwasu foliowego, dlatego zalecana jest m.in. kobietom w ciąży i cukrzykom. Oba rodzaje fasolki są bardzo zdrowe i smaczne, dlatego warto dodawać je do naszych ulubionych potraw i regularnie spożywać.

Jak ugotować fasolkę szparagową?

Gotowanie fasolki zarówno żółtej, jak i zielonej różni się jedynie czasem. Przed przystąpieniem do gotowania należy obrać i oczyścić naszą fasolkę szparagową. Do ugotowania 500 g fasolki szparagowej potrzebujemy 2 litrów wody, do której dodajemy 1 łyżkę cukru i 1 łyżeczkę wody. Cukier można pominąć, jednak my zachęcamy, by go dodać, gdyż nada on naszej fasolce smakowitej słodyczy. Fasolkę szparagową wrzucamy do wody, gdy ta już się zagotuje. Czas gotowania naszej fasolki zaczynamy liczyć od momentu aż znów zawrze woda.


Zielona fasolka gotuje się dłużej, bo około 10-20 min. Natomiast żółta fasolka szparagowa potrzebuje mniej czasu, dlatego ugotowanie jej zajmie nam około 5-10 min. Oczywiście należy pamiętać, że czas ten zależy od tego jaką mamy fasolkę- młodszą gotujemy krócej.

Gdy nasza fasolka już się ugotuje, odcedzamy ją z wody. Warto polać fasolkę zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania.

Gotowanie fasolki szparagowej na parze

Nie od dziś wiadomo, że warzywa gotowane na parze zachowują więcej wartości odżywczych, a także różnią się nieco smakiem od tych gotowanych we wrzątku. Aby ugotować fasolkę szparagową na parze, nie musimy mieć specjalnego parowaru. Wystarczy, że ułożymy ją w durszlaku i umieścimy go na garnku z gotującą się wodą. Gotowanie fasolki szparagowej na parze zajmie nam około 10-20 min. Najlepszym sposobem na upewnienie się, ile jeszcze czasu potrzebuje fasolka, jest spróbowanie jednej podczas gotowania. Fasolka szparagowa gotowana na parze jest jeszcze delikatniejsza w smaku, dlatego polecamy tę metodę!

Z czym podawać fasolkę szparagową?

Pomysłów na wykorzystanie fasolki szparagowej w kuchni jest wiele. Jednym z najpopularniejszych sposobów, jest serwowanie jej w bułce tartej z masłem. Ciekawy smak fasolki zapewni nam również dodatek masła czosnkowego. Jednak fasolka szparagowa sprawdzi się również idealnie jako dodatek do dania głównego. Tak więc warto podawać ją wraz z mięsem czy rybą. Nieoczywistym, ale bardzo smacznym połączeniem jest również fasolka szparagowa z makaronem. Warto eksperymentować i znaleźć swoje ulubione przepisy z użyciem fasolki szparagowej, by z chęcią do niej wracać.