Instagram i blogi kulinarne zachwycają nas zdjęciami jedzenia, po przejrzeniu których chcemy natychmiast wbiec do kuchni, by przygotować TĘ idealną potrawę. Najpierw jemy oczami. W jaki sposób swoimi zdjęciami dań możemy osiągnąć taki efekt? Opisujemy poniżej kilka sztuczek, o których trzeba pamiętać, aby uchwycić ten idealny kadr i spowodować, że nasi obserwatorzy też zgłodnieją.

Światło w fotografii kulinarnej

Odpowiednie światło jest jednym z ważniejszych aspektów zdjęcia. Jednocześnie brak „dobrego światła” jest jednym z częstszych powodów, dla których rezygnujemy z publikacji naszych zdjęć potraw.

Trik 1: Zdjęcia jedzenia najlepiej robić przy dużym oknie, w naturalnym, dziennym świetle. Sztuczką często stosowaną przez blogerów jest przesłonięcie okna cienką, gładką firanką. Sprawia to, że światło jest miękkie i lekko rozproszone.

Trik 2: Jeśli chcesz przygotować dobrze wyglądające zdjęcie na instagrama albo swój blog warto pomyśleć o czymś, co pomoże ładnie oświetlić nasz talerz. Fotografowie w celu skierowania światła na pożądany przedmiot używają blend. W warunkach domowych można użyć styropianu lub folii aluminiowej, jednak koszt takiego narzędzia to 20-40 zł. Jeśli myślimy o częstszych publikacjach fotografii żywieniowych, warto rozważyć jej zakup. 

Idealne zdjęcie posiłku - kadr

Decydując, co będziemy uwydatniać na zdjęciu, operujemy odpowiednim kadrem zdjęcia. Chcemy pokazać cały talerz z obiadem i kawałek stołu, czy może fakturę świeżo upieczonych babeczek?

Trik 3: W fotografii można posługiwać się szerokim i wąskim kątem, innymi słowy: robić zdjęcia z daleka obejmując pole wokół głównego obiektu lub zdjęcia detali z bliska. Zwykle poleca się robić zdjęcia szerokim kątem, bo ewentualne błędy można skorygować w programie graficznym. Trzeba jednak pamiętać, że przycinanie fotografii, szczególnie tej wykonanej telefonem, skutkuje pogorszeniem jakości. Dlatego już na etapie planowania zdjęcia zdecyduj się, co chcesz podkreślić i wybierz odpowiedni kadr. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Yummy! Design (@yummy_fotografia_kulinarna) Sie 23, 2020 o 12:14 PDT


Trik 4: Przy kadrowaniu warto wiedzieć, gdzie najczęściej zatrzymuje się wzrok osoby oglądającej zdjęcie. Gdyby przez obraz poprowadzić dwie linie pionowe i dwie linie poziome, to miejsca ich przecięć tworzą tzw. mocne punkty. W tych punktach staramy się umieszczać ważne obiekty.

Flat lay – zdjęcie jedzenia „z lotu ptaka”

Bardzo dobrze znane z Instagrama zdjęcia „z lotu ptaka” królują na stronach związanych z jedzeniem. Aby przygotować tzw. flat lay należy wybrać odpowiednio jasne miejsce, tło zdjęcia i pasujące kolorystycznie rekwizyty. Przy tych ostatnich można puścić wodze fantazji – to te elementy będą nadawać charakter zdjęciu i sprawiać, że nie będzie ono wyglądać „pusto”. Ważne, aby były dodatki były spójne z głównym bohaterem zdjęcia oraz nie odciągały od niego wzroku.

Trik 5: Wykonując zdjęcia kulinarne warto zadbać o ładną zastawę, która jest kolejnym elementem ozdabiającym naszego flat laya. Ważne jest też, aby porcje na talerzu nie były za duże, a brzegi talerza zawsze czyste. 

Trik 6: Kiedy robisz zdjęcie z góry dbaj o to, aby telefon był ustawiony równolegle do stołu. Układając kompozycję typu flat lay w domu, można posłużyć się statywem, który będzie umożliwiał nam podgląd kadru zdjęcia na bieżąco. Kiedy robimy takie zdjęcie w restauracji, najczęściej oznacza to, że musimy wstać.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dominika Dzikowska KFS (@kobiecafotoszkola) Mar 31, 2020 o 12:23 PDT


Trik 7: Choć zdjęcia „z góry” cieszą się dużą popularnością, to zrobienie zdjęcia potrawy od boku, z poziomu blatu, może okazać się czasem lepszym wyborem. Wyższe potrawy, jak np. burgery, piramidki z naleśników czy shake z bitą śmietaną będą ciekawiej wyglądać w tej perspektywie.

Aplikacje mobile do edycji zdjęć jedzenia i nie tylko

Kiedy myślimy o robieniu zdjęć, ich obróbka w programie graficznym jest obowiązkowym punktem. Zdjęcia wszystkich fotografów przed edycją nie zachwycają. Nie wierzysz? Wyszukaj w Google zdjęcia profesjonalistów przed i po edycji.

Adobe Lightroom Mobile to darmowa wersja na telefon profesjonalnego programu używanego przez wielu fotografów. Posiada większość podstawowych funkcji wersji na komputer, które mogą nadać zdjęciu naprawdę profesjonalny wygląd. Wielu twórców internetowych korzysta z opcji tworzenia własnego filtru w aplikacji, który zawsze stosują przy swoich zdjęciach nadając im własny charakter. W Adobe Lightroom Mobile jednym przyciskiem możemy automatycznie poprawić zdjęcie, możemy też ręcznie zmieniać ustawienia jasności, kontrastu, ekspozycji, czy innych.

Inną aplikacją pozwalającą na poprawienie wyglądy zdjęć jest Snapseed. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych aplikacji na rynku. Pozwala usunąć niechciane elementy, a także edytować (np. rozjaśnić) tylko wybrane fragmenty zdjęcia i dodać filtry. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które chcą skorzystać z zaawansowanych opcji edycji zdjęć na telefonie.

Trik 8: Edycja zdjęcia w programie jest jednym z bardziej efektywnych sposobów  na nadanie zdjęciom jedzenia, i nie tylko, profesjonalnego wyglądu. Spróbuj poprawić ustawienia zdjęć i flitrów lub skorzystaj z gotowych presetów przed publikacją zdjęcia i porównaj efekty. Naprawdę warto.