W hiszpańskim koszyku 

Hiszpańska kuchnia to połączenie kultur, prostoty i świeżości składników. To ostatnie najlepiej odzwierciedlają miejskie targowiska i sklepiki w rynkach, gdzie zaopatrują się mieszkańcy i właściciele punktów gastronomicznych. Najczęściej używane produkty czyli pomidory i ziemniaki znajdują odzwierciedlenie swojej barwy nawet w hiszpańskiej fladze. Południowy klimat sprzyja uprawie owoców cytrusowych, daktyli, bakłażanów i cukinii, a dostęp do Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego zapewnia bogactwo owoców morza i ryb. W uliczkach hiszpańskich miast łatwo można też znaleźć sklepy mięsne, oferujące wyśmienitą jagnięcinę oraz suszone szynki, w tym najbardziej znaną jamón serrano. Kraj na Półwyspie Iberyjskim słynie także z produkcji doskonałych win i oliwy z oliwek. Wśród nabiału na uwagę zasługują delikatne sery kozie i owcze, na czele z dojrzewającym w jaskiniach manchego.

Dziedzictwo i różnorodność 

Historia kraju i wyraźna tożsamość kulturowa mieszkańców regionów autonomicznych zaznaczyły się także w tutejszej kuchni. Z jednej strony na różnice w sztuce kulinarnej miało panowanie obcych władców, najazdy i napływ cudzoziemców, z drugiej inny klimat i ukształtowanie terenu. W kuchni hiszpańskiej można zauważyć wpływ tradycji arabskiej, meksykańskiej, francuskiej i angielskiej. Arabowie pozostawili po sobie m.in. upodobanie do aromatycznych przypraw takich jak kolendra i cynamon, a także migdałów i cytrusów. Z ich kuchni wywodzi się też wykorzystanie do potraw ryżu, szafranu i bakalii. Przygotowując typowe przekąski tapas dostrzec można podobieństwo do potraw meksykańskich, a to za sprawą składników takich jak ziemniaki i papryka. Z kuchni francuskiej Hiszpanie zapożyczyli m.in. kremy i ciasta, a wyrabiany na Balearach Gin świadczy o wpływie tradycji angielskiej.
 

TOP 5, czyli najsłynniejsze hiszpańskie potrawy 

Spędzając wczasy w Hiszpanii nie można odmówić sobie skosztowania najbardziej znanego dania – paelli. Nawet osoby nieprzepadające za owocami morza powinny popróbować potrawy przyrządzonej na bazie ryżu z szafranem. W wielkiej patelni oprócz wymienionych składników znajdują się kawałki kurczaka, owoców morza, ostrych kiełbasek, pomidorów, papryki i groszku. Macie ochotę na kulinarne odkrycia w Hiszpanii? Oferty wczasów można znaleźć tutaj>>.

 Wybierając z menu hiszpańskiej restauracji tortillę należy pamiętać, że nie ma ona wiele wspólnego z meksykańskim odpowiednikiem. To danie przypomina gruby omlet, przygotowany na bazie ziemniaków i jajek, do którego dodaje się warzywa, mięso lub ryby.

 Jeśli ktoś podczas wakacji na Półwyspie Iberyjskim zaproponuje Wam orzeźwiającą zupę, prawdopodobnie będzie to Gazpacho. Ten hiszpański chłodnik przyrządzany jest z surowych warzyw, najczęściej pomidorów z dodatkiem oliwy i octu. Do zmiksowanej bazy podaje się także grzanki, jajka lub orzechy.

 Podczas wieczornej wycieczki po ulicach hiszpańskich metropolii czeka pokusa wstąpienia do barów z tapas. Są to przekąski podawane na zimno lub gorąco skomponowane z przeróżnych składników. Tapas to m.in. małe kanapeczki, plasterki szynki, koreczki na wykałaczce, ośmiorniczki czy krokieciki, ale także bardziej złożone i wyrafinowane dania. Przekąski są spożywane przez mieszkańców podczas biesiadowania i degustowania alkoholi. 

Aby swoją kulinarną podróż zakończyć słodkim akcentem trzeba skosztować najpopularniejszego hiszpańskiego deseru o nazwie Flan. Jest to słodki krem jajeczny, najczęściej o smaku karmelowym, przybierający kształt odwróconego naczynia. Deser przypomina w konsystencji budyń, a do jego przygotowania wykorzystuje się m.in. skórkę pomarańczową, laski wanilii i cynamon.


Od Katalonii po Baleary

 Na Półwyspie Iberyjskim nikogo nie dziwi fakt silniejszej przynależności do własnego regionu niż kraju. Hiszpania składa się 17 wspólnot autonomicznych, a każda z nich posiada odrębną kulturę, kuchnię, a niekiedy i język. W położonej najdalej na północy i graniczącej z Portugalią Galicji popularnym składnikiem są małe ostre papryczki pimento. Dodaje się ich m.in. do popisowego regionalnego dania – smażonej ośmiornicy z oliwą. Inne typowe danie kuchnii galicyjskiej to jednogarnkowe cocido gallego z ciecierzycą, wołowiną i wieprzowiną, kiełbasą oraz rzepą i kapustą.

 Katalonia to stolica kuchni śródziemnomorskiej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami w tym regionie są ryby, owoce morza i oliwa z oliwek. Charakterystyczną przystawką tej części Hiszpanii jest pa amb tomaquet, czyli smażony chleb, moczony wcześniej w pomidorach i oliwie z czosnkiem. Na uwagę zasługuje też krem kataloński, przypominający creme brulee.

 Krainą, w której skosztujemy doskonałej kiełbasy chorizo i najlepszych szynek, z jamón iberico na czele jest Andaluzja. To w tym regionie swoją popularność święci także chłodnik gazpacho.

 

Kastylia, ze względu na dobre warunki do wypasu owiec i kóz słynie z produkcji najbardziej znanego w kraju sera manchego. W menu restauracji można znaleźć przede wszystkim potrawy z jagnięciny, dziczyzny lub mięsa koziego.

 Według wielu opinii najwybitniejszą kuchnią mogą się poszczycić Baskowie. Co otrzymamy na talerzu w miejscowych restauracjach? Najczęściej serwowanym produktem jest morszczuk, dorsz i homar. Na degustację tradycyjnej paelli najlepiej udać się do Walencji. Na Balearach warto korzystać z bogactwa świeżych warzyw, a wśród nich bakłażanów i karczochów. Tutaj uprawiane są także małe pomidorki tomátigues de ramellet.