Hibiskus ma bardzo dobry wpływ na obniżenie ciśnienia czy wyregulowanie cholesterolu, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Idealnie sprawdzi się podczas dopadajacego nas przeziębienia. To tylko niektóre z cennych właściwości tej pięknej rośliny.

Hibiskus - charakterystyka

Hibiskus to kwiat kryjący się pod wieloma nazwami. Możemy spotkać go skrytego pod słowem ketmia lub malwa sudańska. Hibiskus uwielbia nasłonecznione lokalizacje, gdzie nie brakuje wilgoci. Naturalnie spotkamy go w Azji i Afryce. W Polsce jest jedynie hodowany. Kwiaty to cecha charakterystyczna rośliny, w nich skrywa się najwięcej dobra. Najczęściej przybierają czerwono-purpurowe odcienie, rzadziej spotkamy odmiany o białych lub żółtych płatkach. 

Właściwości zdrowotne hibiskusa

Hibiskus wszystkie swoje drogocenne właściwości kryje w kwiatach. To kolorowe płatki wykorzystuje się w leczeniu wielu dolegliwości. W hibiskusie kryje się całkiem sporo: 

  • witaminy C, która jest przeciwbakteryjna, 
  • flawonoidów, które działają przeciwzapalnie, 
  • polifenoli, wykazujących działanie przeciwutleniające, 
  • antocyjanów - wspierających wątrobę, 
  • polisacharydów - wzmacniających układ odpornościowy. 

Hibiskus swoje korzenie posiada w medycynie ludowej, gdzie odkryto jego właściwości. Od zarania dziejów oczyszcza organizm z toksyn i wspiera przemianę materii. Jeżeli mamy problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie - hibiskus zadziała moczopędnie. Roślina ma także zdolności do regulowania poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega rozwijaniu się miażdżycy w układzie krwionośnym. Hibiskus ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i hamujące przeziębienia i infekcje, nawet takie z towarzyszącą gorączką. 

Hibiskus w kosmetyce

Branża kosmetyczna od lat wykorzystuje potencjał hibiskusa w tworzeniu produktów wspierających naszą urodę. Ekstrakt z kwiatów i olej z nasion używa się jako remedium na oznaki starzenia. Hibiskus pomaga uelastycznić skórę, zmiękczyć ją, wygładzić ewentualne zmarszczki. Odpowiednio nawilża i odżywia skórę, dzięki czemu procesy starzenia spowalniają się. Duża zawartość witaminy C pozwala wzmocnić także włosy i nadać im blask. Zachęcamy do przetestowania kosmetyków z hibiskusem w składzie!

Hibiskus na odchudzanie

Wyciąg z rośliny rekomendowany jest także dla osób walczących o wymarzoną sylwetkę. Potrafi przyspieszyć proces przemiany materii i trawienia, co pomaga zmniejszać poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Co ciekawe w hibiskusie znajduje się także fazeolamina - enzym, który zapobiega wchłanianiu węglowodanów. 

Sprawdź też:

Hibiskus - przepis na herbatę i napar

Herbatę z hibiskusem bez problemu kupimy w sklepach, a w punktach zielarskich dostaniemy jego suszone kwiaty. Wystarczy jedynie, że zalejemy kilka płatków rośliny wodą w temperaturze 96 stopni Celsjusza. Odstaw napar na 10 minut pod przykryciem. Taką herbatkę możemy spożywać do dwóch razy dziennie. Jest idealną bazą do przygotowywania ciekawszych propozycji napojów, z miodem, wanilią, pomarańczą. Ostudzona herbata z hibiskusa z lodem i miętą idealnie sprawdzi się także na upały!