Kurki, maślaki, borowiki, kanie to tylko niektóre spośród wielu grzybów, które znajdujemy w polskich lasach. Pokolenie naszych rodziców i dziadków starało się przekazać swoją wiedzę i doświadczenie dotyczące zbierania grzybów. To właśnie mamy i babcie dzieliły się przepisami na najprostsze dania z grzybów. Wychodząc do lasu, powinniśmy zebrać ze sobą nożyk, przepuszczającą powietrze torbę materiałową lub koszyk wiklinowy oraz ubrać się w sposób bluzę z długim rękawem, lub kurtkę typu parki. Przydatne są też dobre buty i nakrycie głowy.

Grzyby jadalne – przepisy proste i pyszne

Sięgając po grzyby jadalne i ich najpopularniejsze odmiany warto zastanowić się nad sposobem ich przygotowania. W lecie i jesienią najczęściej przygotowujemy z kurek, przygotowujemy aromatyczne zupy. Z borowików wiele osób przygotowuje sos do makaronu lub składnik risotto. Kanie natomiast są przysmakiem przygotowywanym na podobieństwo kotletów schabowych. W galerii zebraliśmy propozycje wybornych przepisów na dania z grzybów.

Grzybobranie – to przyda się w lesie

Przed wyprawą do lasu, warto skompletować ekwipunek nowoczesnego grzybiarza. Takie przydatne akcesoria na pewno ucieszą zbieraczy grzybów. Po pierwsze warto sięgnąć po nożyk, scyzoryk lub kozik. Niezwykle użyteczne będą egzemplarze wykonane ze stali nierdzewnej i rączką zapobiegającą wyślizgnięciu się (np. z drewna bukowego). Warto też zwrócić uwagę na wyprofilowanie rękojeści, która będzie dobrze leżeć w dłoni. Ciekawostką są nożyki, które są przeznaczone dla grzybiarzy. Z jednej strony mają ostrze, a z drugiej pędzelek do usuwania zabrudzeń. Ponadto składany nożyk można przypiąć do paska. Drugą rzeczą, która będzie użyteczna, jest szczotka z końskim włosiem do oczyszczania grzybów i warzyw. Ważne, aby włosie było na tyle elastyczne, aby dostać się we wszystkie zakamarki i łatwo usunąć piach, kurz i ziemię z leśnych zbiorów.

Zobacz także:   kanie w kwaśnej zalewie

Kolejnym gadżetem potrzebnym po powrocie z grzybobrania jest suszarka do warzyw. Obecnie w sklepach są produkty mające wbudowane minutniki cyfrowe, wysoką moc oraz możliwość ustawiania pożądanej temperatury. W wielu suszarkach można jednocześnie suszyć warzywa, owoce i grzyby, gdyż zapachy nie przedostają się do siebie nawzajem. Tak przygotowane grzyby będą pysznym składnikiem bożonarodzeniowej zupy grzybowej.

Atlas do grzybów to również niezbędnik, który powinien towarzyszyć nam podczas grzybobrania. Pomimo że obecnie możemy sprawdzić informację dotyczące każdego rodzaju grzyba w Internecie, to warto mieć przy sobie tradycyjne informacje w postaci książki o grzybach. W szczególności, że wiele poradników tworzonych jest przez profesjonalistów, którzy znają się na zbieraniu grzybów nie od dziś. Na przykład „Polowanie na grzyby” Zofii Leszczyńskiej – Niziołek lub „GrzybownikJustyna Kołka i Ewy Furtak mogą być świetnym źródłem informacji.

Na koniec chcąc przygotować zupy i sosy z grzybów, to warto sięgnąć po garnki ze stali nierdzewnej o grubym, nieprzywierającym dnie. Można też sięgnąć po tradycyjne garnki emaliowane wykonane ze stalowej blachy powlekanej w środku i na zewnątrz emalią. Wybranie dodatkowo estetycznego koloru lub wzoru np.: grzybów sprawi, że staną się zabawną ozdobą kuchni.

Idąc na grzyby, warto również pamiętać o 7 zasadach na grzybobranie. Ostrożność i wiedza to gwarancja udanych zbiorów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy widzimy grzyby jadalne, czy grzyby trujące, to lepiej ich nie zbierajmy lub idźmy zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób.