Wielu z nas przyznaje się do tego, że zagotowuje wodę w czajniku nawet parokrotnie w ciągu dnia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wykorzystujemy tę samą porcję płynu. Najpierw zaparzamy kawę, następnie herbatę, a na koniec zalewamy kisiel czy budyń w wersji instant. To nie tylko niekorzystne dla naszego zdrowia, ale także dość niebezpieczne, ze względu na zachodzące procesy chemiczne. Sprawdźcie, dlaczego warto przefiltrować i zagotować nową wodę.

Dlaczego nie można zagotowywać kilkukrotnie tej samej wody w czajniku?

Raz zagotowaną wodę należy wykorzystać zaraz po podgrzaniu. Następnie możemy ją pić jedynie w wersji letniej, bez ponownej obróbki cieplnej. Zgromadzoną w słoiku lub dzbanku, możecie użyć do podlewania kwiatów doniczkowych. Dlaczego nie można jej znów zagotować? Podczas ponownego podgrzewania wody wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, takie jak: fluorki, arsen i azotany. Przyczyniają się do powstawania nowotworów, gromadząc się latami w organizmie człowieka. Mogą też doprowadzić do zatruć oraz problemów trawiennych.

Bardzo ważne jest, aby dodatkowo używać filtrowanej wody, najlepiej wzbogacanej o magnez oraz inne minerały. Takiej wody również nie powinno gotować się dwukrotnie. Najczęściej wykorzystywana woda oligoceńska z lokalnych ujęć studni miejskich również nie powinna być bezpośrednio wlewana do czajnika, gdyż bardzo szybko tworzy wapienny osad.

W jakiej temperaturze parzyć konkretny rodzaj herbaty?

Lubicie pić różne rodzaje herbat w zależności od pory dnia czy roku? Istotne jest, aby wiedzieć w jakiej temperaturze je parzyć, aby móc wydobyć nie tylko głębię smaku, ale właściwości odżywcze i zdrowotne. Sprawdźcie poniższą ściągę:

  • herbata czarna - temperatura powinna wynosić pomiędzy 95-97 stopni Celsjusza
  • herbata zielona - optymalna temperatura parzenia to 65-70 stopni Celsjusza
  • herbata biała - podobnie jak w przypadku herbaty zielonej - 70 stopni Celsjusza
  • herbata ziołowa - zaparzajcie ją w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza - dodawajcie miód dopiero wtedy, gdy będzie miała około 30 stopni Celsjusza
  • herbata owocowa - może być zaparzana już w 60 stopniach Celsjusza
  • herbata czerwona - proces parzenia odbywa się w temperaturze między 85-90 stopni Celsjusza