Jagoda Łaganowska wyróżniła się wyjątkowym talentem kulinarnym, wrażliwością i poczuciem smaku na tle swoich pozostałych finalistów. Jednak należy zaznaczyć, że Kazik Józefowicz i Staś Zawłocki dotrzymywali jej kroku i do ostatniej chwili trudno było przewidzieć, kto zgarnie nagrody. Młodzi szefowie kuchni wykazywali się spokojem i przemyślanym użyciem każdego składnika. Pod okiem jurorów: Ani Starmach, Michela Morana i Mateusza Gesslera dzieci rozwinęły skrzydła i pokazały, jaki drzemie w nich potencjał kulinarny.

Jagoda Łaganowska – MasterChef Junior 6

W trakcie trwania programu Jagoda Łaganowska pokazała, że jej profesjonalizm jest równy wrażliwości i entuzjazmowi. Dzięki swoim umiejętnościom wygrała statuetkę MasterChefa Juniora, możliwość opublikowania własnej książki kucharskiej i bon na 15 tysięcy złotych.

Jakie potrawy podała Jagoda Łaganowska w finale? Jej przystawką były przegrzebki z purée marchewkowo-imbirowym oraz salsą z awokado i ogórka. Na danie główne zwyciężczyni wybrała stek wołowy ze szparagami, purée marchewkowym i sosem winnym. Ania Starmach podkreśliła, że to danie godne dojrzałej kucharki. A na deser zaserwowana była minibeza Pavlova z owocami i lodami malinowymi. W szczególności lody zachwyciły jurorów. Jagoda do ich przygotowania użyła ciekłego azotu, co dowodziło jej profesjonalnego podejścia do gotowania. Przepisy na trzy zwycięskie potrawy znajdziecie w galerii powyżej.

Kto wygrał 6. edycję MasterChefa Juniora?

Jagoda Łaganowska to jedenastolatka pochodząca z Sosnówca w województwie kujawsko-pomorskim. Uwielbia gotować ryby, owoce morza i piec torty, a jej ulubioną potrawą jest sushi. Udział w programie MasterChef Junior 6 był dla niej niesamowitą przygodą i marzeniem, które się spełniło. Szczególnie podkreśla, że udział w programie pozwolił poznać jej wiele wspaniałych osób, które jak ona chcą się rozwijać kulinarnie.

Jagoda Łaganowska – książka zwyciężczyni MasterChef Junior 6

Książka Jagody Łaganowskiej to pozycja, która zachęci do wspólnego gotowania dzieci i ich rodziców. Publikacja zawiera ulubione dania zwyciężczyni, finalistów i innych uczestników programu. Znajdziecie w niej przepisy zarówno na oryginalne przystawki, wspaniałe dania obiadowe, jak i przepyszne desery, m.in.: pizzę Mirtillo, kaczkę z purée z dyni, pierogi gruzińskie chinkali, sernik jagodowy, kajmakowe tartaletki i bezowego jeżyka. Książka będzie dostępna w sprzedaży już od 12 maja.