Kukurydza to jeden z czołowych przysmaków lata, na który czekamy cały rok. Jak przygotować ją, aby była idealna? Zobaczcie nasze wskazówki, dzięki którym kupicie idealne kolby i wydobędziecie z nich maksimum smaku i aromatu! 

Gdzie kupić kukurydzę i jak ją wybrać?

Kolby kukurydzy znajdziemy już niemal w każdym większym sklepie, ale kupując je, powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość i świeżość. Najsłodsza i zarazem najpyszniejsza do gotowania i grillowania, będzie kukurydza cukrowa. Wybierajmy kolby o dużych, jędrnych i intensywnie żółtych ziarnach. Zwróćmy też uwagę na liście. Powinny być one intensywnie zielone i jędrne, bez żółtych przebarwień i suchych końcówek. Najlepiej kupować kolby luzem, bez foliowych opakowań, jednak jeśli nie mamy innego wyboru i decydujemy się na kukurydzę pakowaną, koniecznie sprawdźmy czy nie jest zaparowana od środka.

Kukurydza gotowana

Jak ugotować kukurydzę ze sklepu żeby była miękka? Najpierw musimy obrać kukurydzę z liści i dokładnie umyć. Przygotowanie kukurydzy to nieskomplikowany i błyskawiczny przepis, jednak i w tym przypadku, należy trzymać się kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest czas gotowania. Ile gotować kukurydzę? Ciężko podać dokładny czas gotowania, gdyż zależy to od ilości kolb w garnku, ich wielkości kolb oraz świeżości. Od momentu zagotowania wody zwykle wystarcza 10 do 15 minut.  

Do gotowania kukurydzy najlepiej będzie wybrać szeroki i duży garnek, w którym kolby z łatwością się zmieszczą i nie będą wystawały. Naczynie wypełniamy dużą ilością wody, do której dodajemy odrobinę cukru. Choć to popularne przekonanie, pod żadnym pozorem nie solimy wody, gdyż wtedy nasza kukurydza będzie twarda. Dobrym pomysłem jest także gotowanie kukurydzy z mlekiem, wtedy staje się ona delikatniejsza w smaku.

Kukurydza z grilla

Bardzo smaczna jest także kukurydza z grilla. Pięknie przypieczona i pachnąca, będzie świetną przekąską solo, jak również doskonałym dodatkiem do grillowanych mięs. Przepis na kukurydze z grilla jest niezwykle prosty i zajmuje chwilę. Surowe kolby nacieramy masłem i delikatnie solimy, a następnie zawijamy je w folię aluminiową i układamy na grillu. Grillujemy przez około 20 minut, w międzyczasie sprawdzając czy kolby się nie przypalają i ewentualnie obracamy je na drugą stronę. Istnieje też przepis na grillowanie kukurydzy w liściach. W tym wypadku najpierw moczymy kukurydzę w wodzie przez około 15 minut, następnie lekko odchylamy liście i nacieramy kolbę solą, znów nasuwamy liście i grillujemy przez 20 minut.

Kukurydza z piekarnika

Kukurydzę można też upiec w piekarniku,  w analogiczny sposób jak na grillu. Świeże kolby dokładnie myjemy, nie pozbywając się liści. Te delikatnie odsuwamy i nacieramy kukurydzę mieszanką masła z ulubionymi przyprawami. Ponownie zakrywamy kolby liśćmi i układamy je w brytfance lub naczyniu żaroodpornym. Pieczemy przez około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180-190 stopni. 

Kukurydza na parze

Jeśli zależy nam na tym, aby kukurydza zachowała jak najwięcej składników odżywczych, możemy ugotować ją też na parze. Tak przygotowane kolby zachowają znacznie więcej witamin, niż te ugotowane w wodzie czy mleku. Jak ugotować kukurydzę na parze? Wystarczy zagotować wodę w wysokim garnku, a jego wierzchu położyć sitko. Oczyszczone kolby układamy na sicie i przykrywamy od góry pokrywką. Parujemy około 15 minut. 

A Wy, jaką kukurydzę lubicie najbardziej? Gotowaną, pieczoną, czy przygotowaną na parze? Wypróbujcie wszystkie wersje obróbki i wybierzcie swoją ulubioną. Przygotujcie też kukurydzę z różnymi dodatkami. Oprócz masełka ziołowego, świetnie będzie smakowała także z dodatkiem różnych sosów lub zawinięta w boczek.