Ivan Orkin to Amerykanin zafascynowany kulturą, językiem i jedzeniem Japonii. We wstępie krótko opisuje, skąd wzięła się jego miłość do tego kraju. Jako nastolatek pracował na zmywaku w japońskiej restauracji na Long Island. Z czasem zaczął studiować język japoński i literaturę, a po dyplomie przeprowadził się do Tokio. W 2005 roku otworzył w Japonii dwa bary z ramen, które ku jego zaskoczeniu okazały się sukcesem. Zdziwienie gości brało się stąd, że gaijin, czyli obcokrajowiec, umiał przygotować świetny ramen. Następnie chciał powtórzyć swoje osiągnięcie, otwierając dwie restauracje z ramenem w Nowym Jorku. 

Japońskie jedzenie dla smakoszy

Książka „Gaijin gotuje. Kuchnia japońska dla nie-Japończyków” wydawnictwa Słowne w przyjazny sposób nakreśla, w czym tkwi fenomen kuchni azjatyckiej tego regionu. Autor podkreśla, że nie chodzi o produkty czy techniki, a o filozofię związaną z procesem gotowania. Książka opiera się na łatwo dostępnych składnikach, ale traktowanych z szacunkiem i dbałością o szczegóły. Podczas gotowania zwraca się uwagę na sezonowość składników oraz ich różnorodność. Ivan Orkin zawarł w książce przepisy, które przygotowuje w domu lub pojawiały się w jego restauracji.

„Gaijin gotuje. Kuchnia japońska dla nie-Japończyków”   - nie tylko sushi

Książka została podzielona w nietypowy sposób. Przepisy w książce zostały powiązane z różnymi aspektami życia w Japonii, których doświadczył Ivan Orkin. Kolejno towarzyszymy autorowi poprzez następujące rozdziały: ”Jeść bardziej po japońsku”, „Gotowy na wszystko” o wpływach kuchni zachodniej na japońskie specjały, „Empatia” – zbiór przepisów do wykorzystania, gdy chcemy podać jedzenie z przepełnione czułością, „Otaku (wyznania fana)” – przepisy dla wymagających i potrzebujących długiego praktykowania, „Szczęśliwe chwile”- receptury do spożywania w większym towarzystwie. Publikacja została uzupełniona o słowniczek składników, który wyróżnia ją spośród innych pozycji na ten temat. Dodatkowo zostają one opisane w przejrzysty sposób. Dzięki temu szybko możemy sprawdzić takie egzotyczne nazwy jak katsuobushi lub mentaiko.

Kuchnia japońska – przepisy z umami

Gaijin serwuje nam potrawy wypełnione umami, czyli esencją smakowitości. Dania tryskają sosem sojowym, doprawione są suszonymi glonami a ciastka rybne chikawa kuszą łagodnością. Ivan Orkin swoim podejściem do gotowania chce nas ośmielić do kulinarnych eksperymentów. Jest jak starszy brat, który przekazuje swoją wiedzę i dzieli się tajnikami kuchni japońskiej. Przy tym przekonuje, że nie musimy się obawiać smażenia w głębokim tłuszczu ani pozornie trudnych do kupienia składników. 

Czytelnik może też zwrócić uwagę na sugestywne zdjęcia potraw. Aż trudno się skupić, widząc tyle apetycznych dań! Przepisy na te potrawy sprawiają, że od razu chce się nam ruszyć do gotowania. Książka będzie miała premierę 29 września, ale już teraz jest dostępna w przedsprzedaży.