Kuchnia to wizytówka domu. Musi być dobrze zaprojektowana, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i wygląd. W końcu to przestrzeń, w której będziemy gotować, siekać, piec i nierzadko także serwować jedzenie. Są jednak gadżety do kuchni, które skutecznie nam w tym pomogą.

Gadżety do kuchni – jakie wybrać?

Projektując wymarzoną kuchnię, powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: czy dużo gotujemy i jakie są nasze umiejętności. Niektórzy świetnie radzą sobie bez różnego rodzaju dodatkowych sprzętów, inni wręcz przeciwnie, nie wyobrażają sobie bez nich życia. Pani Gadżet mówi:

To, jaka jest nasza kuchnia zależy od tego, czego potrzebujemy. Można iść w stronę domu inteligentnego i kupić lodówkę, która powie nam, co w niej jest, co powinniśmy zużyć jako pierwsze i jakie danie z tego ugotować. Mamy też wiele urządzeń kuchennych, do których stworzono aplikacje, które krok po kroku mówią nam, co mamy zrobić, żeby przygotować daną potrawę. Doceniam te wszystkie gadżety, chociaż nie są do końca dla mnie. Ja umiem i lubię gotować, radzę sobie bez nich.

Możemy postawić na gadżety, które wszystko zrobią za nas lub postawić na drobne udogodnienia. Wyrobienie ciasta przez kuchennego robota, zmielenie mięsa w maszynce elektrycznej czy zrobienie zupy krem przy pomocy blender to oszczędność czasu i siły. Jednocześnie nadal mamy pełną kontrolę nad tym, jaka nasza potrawa finalnie będzie, nie robi jej za nas maszyna.

Gadżety kuchenne do małej i dużej kuchni

Kolejnym czynnikiem determinującym wybór niezbędnych sprzętów, ale i gadżetów do kuchni, jest rozmiar pomieszczenia. Nie oszukujmy się, w małej przestrzeni trudno będzie nam zmieścić na przykład zmywarkę czy dużą lodówkę. Okazuje się jednak, że producenci i na to znaleźli sposób.

- Teraz w trendzie są gadżety do małych kuchni. Możemy z powodzeniem urządzić całą kuchnię takimi sprzętami. Nawet sprawdzone niemieckie marki, produkujące rzeczy do kuchni, mają teraz w ofercie sprzęt dostosowany do potrzeb gospodarstw jednoosobowych. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które żyją same lub we dwoje, ale w małej przestrzeni. Przykładowo, mniejszy czajnik oznacza mniejsze zużycie wody i prądu – opowiada Anna Nowak-Ibisz.

Z kolei duża kuchnia lub dodatkowe pomieszczenia, które możemy przeznaczyć na przykład na spiżarnię, dają nam jeszcze więcej opcji w kwestii sprzętu.

- Wiadomo, że jeśli jest taka możliwość, bo na przykład mamy dom lub duże mieszkanie, to dobrym rozwiązaniem jest zakup dużej zamrażarki. Nie musimy wtedy kursować do sklepu po każdą rzecz, bo mamy zrobione zapasy. Warto w ogóle, nawet w zwykłej zamrażarce przy lodówce zgromadzić latem dobre jakościowo produkty i je zamrozić. Świetnie sprawdza się także spiżarnia, czyli dodatkowa szafka, w której mamy rzeczy najczęściej używane do gotowania – przekonuje Pani Gadżet.

Prezent do kuchni

Oprócz gadżetów, bez których z powodzeniem można się obejść, takich jak na przykład obieraczka do awokado, są też gadżety, które po prostu warto mieć. A jakie gadżety są niezbędne w kuchni Pani Gadżet?

Nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez dobrej deski, ostrego noża, garnka, wykonanego z materiału, który nie wchodzi w reakcje z jedzeniem i bez pięknego talerza, na którym podaję gotowe danie. Uważam też, że sztućce mają kolosalne znaczenie. To, czym jemy jest ważne. Czasami ktoś mówi, że wszystko jedno z czego je, byle by tego jedzenia było dużo. No nie. Dużo jedzenia to można podać w wiaderku. Sposób podania stanowi o jakości posiłku. Uwielbiam przedmioty z duszą, dziedziczone po babciach. Po mojej babci zostało zaledwie kilka talerzy, ale zawsze pojawiają się na stole w święta.

Takie piękne przedmioty do także doskonały pomysł na prezent do kuchni. Jeśli wiemy, że osoba obdarowywana lubi gotować, kupmy jej coś przydatnego, ale również pasującego do estetyki jej kuchni. Kupując prezent zastanówmy się także, czy dana osoba ma konkretne upodobania, na przykład fascynuje się winem, uwielbia kawę lub kocha piec ciasta. Z pewnością ucieszy się wtedy z prezentu związanego ze swoją pasją.

Przydatne gadżety do kuchni

Kupując gadżety do kuchni postawmy na jakość. Zamiast dużej ilości tanich sprzętów niskiej jakości, lepiej zainwestować w kilka porządnych sprzętów od sprawdzonych marek. Bardzo często okazuje się, że z ich pomocą możemy zrobić w kuchni niemal wszystko.

- Kiedy dopiero zaczynamy się urządzać, nie musimy kupować od razu wszystkiego. Ja też zaczynałam od standardowych dużych sklepów, w których można znaleźć wszystko. Z czasem doszłam do tego, że lepiej kupić jeden czy dwa dobre noże zamiast trzech złych. Do dziś mam garnuszek do mleka, które kupowałam ponad 20 lat temu w Niemczech. Są firmy, które dają gwarancję nawet do 30 lat - coś w tym musi być - przekonuje Anna Nowak-Ibisz.

Poza tym warto pamiętać, że kuchnia nie jest przestrzenią na pokaz – ma być miejscem, w którym lubimy przebywać i w którym bije serce domu. Pani Gadżet podsumowuje:

Nie lubię kuchni, w których nic się nie dzieje. Są czyste, wręcz sterylne, jest w nich pusto i nie ma tam życia. Kuchnia dużo mówi o człowieku, o tym, jacy jesteśmy. Po kuchni możemy poznać, czy ktoś jest szczęśliwy w domu, w którym mieszka.

Program "Pani Gadżet" możecie oglądać na TVN Style w czwartki o 22:25.