Jajka są jednym z tych produktów, które zawsze mamy w lodówce. Wybieramy te z oznaczeniem 0, czyli pochodzące od kur z wolnego wybiegu. Nieważne, jak je przyrządzicie i tak będą pyszne. 

Jajko idealnie ugotowane

Wśród śniadaniowych klasyków prym wiodą jajka na twardo i jajka na miękko. Przygotowanie tego pierwszego nie powinno sprawiać trudności. Jajko wrzucamy do zimnej wody i gotujemy od momentu zagotowania od 8 do 10 minut w zależności od jego wielkości. Sprawa z jajkiem na miękko jest nieco bardziej skomplikowana. W ideale jajko powinno mieć ścięte białko i płynne żółtko. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim jajka wyjąć wcześniej z lodówki, by w momencie gotowania miały temperaturę pokojową. Jajko na miękko gotujemy od 2 do 4 minut od momentu zagotowania w zależności od wielkości.

W naszej galerii znajdziecie gadżety, które ułatwiają przygotowanie jajek ugotowanych w punkt. Możecie skorzystać z timera, który wrzuca się do garnka z gotującymi się jajkami. Albo maksymalnie uprościć sobie pracę i zaopatrzyć się w jajowar, który jajka ugotuje za was.

Więcej porad na temat gotowania jajek: Jak ugotować jajka idealne? Przepisy na jajka na twardo, na miękko i w koszulce

Jajko inaczej

Jajka są wdzięcznym materiałem do eksperymentów. Jeśli trochę znudziły was już jajka na miękko i na twardo zróbcie jajko w koszulce. To nic innego jak jajko "wpuszczone" do gotującej się wody. Robiąc łyżką wir, formujemy jajko w kulisty kształt i gotujemy aż białko się zetnie. Po przekrojeniu z jajka w koszulce powinno wypłynąć apetyczne żółtko. Takie jajko świetnie zagra na prostej kanapce z awokado, ale sprawdzi się też np. w towarzystwie szparagów.

Innym sposobem na pyszne śniadanie lub obiad jest jajko sadzone. Nie szczędźcie masła - będzie jeszcze smaczniejsze. Ważne, żeby podczas rozbijania jajka na patelnię udało nam się zachować żółtko w całości. Przekroimy je dopiero na talerzu, żeby rozlało się niczym sos. Do galerii wybraliśmy także gadżety ułatwiające przygotowanie jajek sadzonych i jajek w koszulce - sprawdźcie sami!

Jajko na stole

Po przygotowaniu jajka trzeba odpowiednio wyeksponować na stole. Niech mają należytą oprawę, nawet jeśli to tylko element codziennego śniadania. Pomogą nam w tym pastelowe kieliszki do jajek lub specjalne półmiski, na których umieścimy większą ich ilość. Warto pamiętać również o takich gadżetach jak np. krajalnica do jajek - dzięki niej będą pokrojone na równe plasterki, dobre do położenia na kanapkę.

Sprawdź też: Krajalnica do jajek pokroi pomidory, truskawki i wiele innych