Zanim zacznie się wprowadzać większe lub mniejsze zmiany w życiu potrzeba przewodnika, który pokaże jak dojść do wyznaczonego celu. Agnieszka Cegielska w swoich książkach przedstawia jak korzystać z darów natury i w jaki sposób nabrać odpowiedniego nastawienia do życia. Szczególnie w książce „Naturalnie w kuchni” zaprezentowała 60 przepisów na posiłki, które wzmocnią odporność, odżywią i będą korzystnie wpływać na zdrowie. Dodatkowo będą wspaniale smakować czerpiąc z naturalnych składników.

 

 

Woskowijki

Woskowijki to produkt, który z powodzeniem zastąpi papier śniadaniowy. Przygotujecie go w prosty sposób używając naturalnego wosku pszczelego oraz bawełnianych kawałków materiału. Aby wosk równomiernie się roztopił należy świecę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pod wpływem wysokiej temperatury wosk się roztapia oblepiając materiał. Tak przygotowane woskowijki sprawiają, że kanapka do pracy lub szkoły zachowa świeżość na długo. Poza tym wygląda to niezwykle estetycznie. Jeśli obawiasz się, że własnoręcznie stworzone woskowijki będą katastrofą to z łatwością kupisz kilka sztuk w licznych sklepach internetowych z ekologicznymi produktami.

Lunchboxy

Mamy nadzieję, że nie trzeba specjalnie przedstawiać tych pudełek na jedzenie do pracy. Lunch boxy występują w różnej formie, o różnej pojemności oraz w wersjach podstawowych lub z dodatkowymi przegródkami lub specjalnym pojemniczkiem na sos. Niektóre posiadają w zestawach mini-sztućce. Warto zauważyć, że wiele z nich stworzono z silikonu. Po zjedzeniu lunchu taki pojemnik można złożyć i dzięki temu zajmuje jeszcze mniej miejsca w torebce lub plecaku. Gdy mamy lunchbox, który nam odpowiada to chętniej z niego korzystamy. Poza ekologicznym argumentem ważny jest też ekonomiczny. Gotując własne obiady zaoszczędzimy na niezdrowych przekąskach.

 

Talerze z otrąb

Czasem spotyka się jeszcze tradycję świętowania urodzin w pracy lub szkole. Wtedy poza ciastem przynoszono paczkę wafli tortowych, które służyły jako jadalny talerzyk. Korzystając z tego zwyczaju producenci poszli krok dalej i stworzyli jednorazowe talerze w całości wykonane z otrąb pszennych. Taki talerz jest w 100 % biodegradowalny. Producent zaleca utylizację w kompostowniku lub jako odpad komunalny. Dodamy, że do kompletu zastawy obiadowej występują sztućce. Zdecydowanie taki serwis przyda się na imprezy w gronie znajomych ceniących naturalne dekoracje stołu.

Innym zestawem do nakrycia stołu są wykonane z liści palmowych, których drewniana struktura ociepli wygląd odświętnego stołu.

Słomki … ze słomy

O stosowanie słomek przetoczyła się do niedawna prawdziwa debata społeczna. Zastanawiano się jak pomóc zwierzętom morskim, które giną od plastikowych torebek i słomek. Gdy emocje opadły warto sprawdzić ile razy rzeczywiście korzystamy ze słomek i czy nie wystarcza pić wprost ze szklanki. Najpopularniejszymi słomkami wielorazowymi są wykonywane z papieru oraz z metalu. Coraz bardziej popularne są te wykonywane ze słomy oddające hołd naturalnemu surowcowi.

Torby z materiału

Ten trend od kilku lat zatacza coraz szersze kręgi. Noszenie materiałowych toreb na zakupu stał się już zdrowym nawykiem. Najczęściej są one bawełniane. Ich zdecydowanym plusem jest trwałość i wytrzymałość. A jeśli się zabrudzą zawsze można je wyprać i będzie prawie jak nowa. Hitem tego sezonu stały się siatki wyplatane ze sznureczków wyglądem przypominające siatki znane z PRL-u.

Poza woreczkami wykonanymi z tkaniny na zakupy można wziąć wiklinowy koszyk albo plecak mogący zmieścić najcięższe produkty spożywcze.