Czas na faworki! Kruchutkie, posypane delikatnym cukrem pudrem, pyszne. Gwarantujemy, że góra faworków postawiona na stole zrobi wrażenie na gościach, którzy nie będą mogli przestać ich jeść. Podpowiadamy, jak przygotować ciasto i w czym je smażyć. W naszej galerii znajdziecie też trzy pyszne pomysły na faworkowe cuda - doskonałe na karnawał.

Jak zrobić faworki? – przepis prosty

Przepis na faworki jest niezwykle łatwy do zrobienia. Ciasto zagnieciecie w zaledwie kilka chwil, potem pozostaje już tylko faworki usmażyć. Prosty przepis na faworki sprawi, że zawsze będą wychodzić wam idealne. Poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca w kuchni

Ciasto na faworki musi być elastyczne i dobrze wyrobione. Do jego przygotowania wykorzystujemy mąkę, żółtka jaj i śmietanę. Do dwóch szklanek mąki pszennej wbijamy cztery żółtka oraz dodajemy pół szklanki gęstej śmietany. Przyda nam się także łyżka spirytusu – alkohol sprawi, że ciastka nie będą tak łatwo nasiąkać tłuszczem. Możemy dodać do ciasta szczyptę soli i cukru, ale nie jest to konieczne. Ciasto energicznie zagniatamy. Kiedy mamy już jednolitą masę czas przystąpić do tzw. bicia ciasta.

Ciasto ubijamy wałkiem, gdy się rozpłaszczy, zawijamy końce i powtarzamy czynność. Po co? Chodzi o to, by w cieście znalazło się więcej powietrza, a przez to było jeszcze bardziej chrupiące po upieczeniu.

Jak zrobić faworki? – wycinanie i smażenie

Po kilkunastu minutach możemy zacząć nasze ciasto na faworki wałkować. Wałkujemy je porcjami, jak najcieniej, ale nie zbyt cienko. Jeśli przesadzimy, nasze faworki będą się rozpadać. Następnie płat ciasta kroimy na przy pomocy noża lub radełka (nasze faworki będą miały wtedy charakterystyczne pofalowane brzegi) na podłużne pasy. Każdy pas dzielimy na mniejsze kawałki – to nasze faworki. W każdym faworku robimy pionowe nacięcie, po czym przeplatamy przez nie jeden koniec ciastka.

Faworki smażymy w głębokim tłuszczu. Najlepiej przeznaczyć na ten cel szeroki garnek, w którym łatwo się zmieszczą nawet większe sztuki. Faworki można smażyć jak pączki na smalcu, ale nie wszystkim będzie odpowiadał aromat, który zostawia w ciastkach smalec. My polecamy smażenie faworków na oleju. Aby przygotować porcję z powyższego przepisu, wystarczy jedna butelka oleju. Przy smażeniu większej ilości faworków, po pewnym czasie olej trzeba wymienić – dobry moment poznamy po brązowej barwie oleju i nieprzyjemnym zapachu.

Faworki wrzucamy na dobrze rozgrzany olej – możemy sprawdzić stopień rozgrzania wrzucając do garnka kawałek ciasta lub ziemniaka. Ważne, żeby faworki mogły swobodnie pływać w tłuszczu, dlatego nie wrzucamy ich zbyt dużo naraz. Obracamy faworki tak, by usmażyły się równomiernie z obu stron. Gdy się zezłocą, są gotowe do wyciągnięcia. Osączamy je na papierowym ręczniku. Przed posypaniem faworków cukrem pudrem warto poczekać aż nieco wystygną, w innym przypadku cukier puder po prostu się roztopi.

Przepis na chrusty – inne niż klasyczne

Z ciasta na faworki możemy wycinać różnego kształty i eksperymentować z klasycznymi faworkami. Świetne są na przykład faworkowe ciasteczka – możemy nadziać je słodką masą bakaliową albo po prostu posmarować konfiturą. Popularnością cieszą się także róże karnawałowe czy chrust lany.

Warto także modyfikować klasyczny przepis. Jak zrobić faworki bez śmietany? Możemy zastąpić ją kilkoma łyżkami wody i dodać do ciasta łyżkę masła. Faworki bez śmietany też się udadzą, będą równie chrupiące i pyszne.

Wśród naszych czytelników są też wielbiciele mięciutkich i puszystych faworków drożdżowych. Jak zrobić faworki drożdżowe? Przygotowujemy ciasto drożdżowe jak na pączki. Następnie po tym jak już wyrośnie, wałkujemy je – nie musi być bardzo cienkie, ale weźmy pod uwagę, że pod wpływem temperatury smażenia jeszcze trochę urośnie. Kolejnym krokiem jest wycięcie faworków, robimy to tak samo jak w klasycznym przepisie. Smażymy drożdżowe faworki w głębokim tłuszczu, a kiedy ostygną polewamy lukrem lub posypujemy cukrem pudrem.