Polacy pokochali inne kuchnie. Coraz śmielej sięgają po dania, których jeszcze do niedawna się obawiali. Co ciekawe, egzotyczne potrawy wolimy zamawiać na dowóz niż przygotowywać w domu. Ulubioną kuchnią Polaków jest kuchnia azjatycka.

Pad thai czy sushi - co najczęściej zamawiamy?

Jak wskazują badania przeprowadzone przez portal Pyszne.pl, najchętniej Polacy zamawiają klasycznego pad thaia. Oczywiście, w starciu z pizzą czy swojskimi plackami ziemniaczanymi nie ma on szans, ale jego udział procentowy w ogóle zamówień stale wzrasta. Pad thai to po prostu smażony makaron z dodatkami, np. jajkiem, krewetkami, kurczakiem, fasolką mung oraz sosem sojowym i rybnym. Całość możemy posypać orzeszkami ziemnymi. 

Drugie miejsce w rankingu zajęła pożywna zupa pho. W esencjonalnym bulionie znajdziemy kawałki wołowiny lub kurczaka, makaron, paprykę, imbir, kolendrę. To bardzo pożywne danie. Podium zamyka butter chicken, czyli maślany kurczak w sosie curry. Pachnące pomidorami i imbirem danie wspaniale rozgrzewa - możemy dosypać do niego nieco chili wedle uznania.

W pierwszej piątce popularnych egzotycznych dań jest też tikka masala. Kawałki kurczaka w gęstym sosie z mieszanką przypraw garam masala sprawiają, że przenosimy się do Indii. Wbrew pozorom, jak czytamy na FoodWiki (internetowym przewodniku stworzonym przez Pyszne.pl), potrawa powstała jednak w Wielkiej Brytanii, a kuchni indyjska i pakistańska były dla niej inspiracją. 

Równie chętnie jak różne wersje curry, zamawiamy tortille oraz zupę tom yam. A wy, co wolicie - pszenny placek z mięsem, warzywami i pikantnym sosem czy zupę na bazie mleka kokosowego z krewetkami i trawą cytrynową? Lubimy także chili con carne, czyli wołowinę po meksykańsku, z papryczkami chili, czerwoną fasolą, pomidorami i kukurydzą. 

Na liście znalazło się również popularne sushi i kurczak po seczuańsku (kawałki mięsa najpierw są smażone w głębokim tłuszczu, a potem duszone w sosie. Na ostatnim miejscu listy 10 najchętniej zamawianych dań jest zupa tom kha kai - z mleczkiem kokosowym, grzybami, chili, kurczakiem i trawą cytrynową.

Kuchnia tajska

Ponad 50% dań, które najczęściej zamawiamy to potrawy kuchni tajskiej - może się okazać, że to właśnie ona będzie najpopularniejsza w najbliższym czasie. W wielu potrawach znajdziemy mleczko kokosowe, trawę cytrynową czy imbir, składniki charakterystyczne dla tajskich dań. 

Kuchnia tajska opiera się przede wszystkim na odpowiednim zbalansowaniu smaków. Ważne, żeby w każdym daniu zachować równowagę między smakiem słodkim, kwaśnym, słonym i gorzkim. Mają one uzupełniać się wzajemnie, tworząc smaczną całość. Każde danie możemy z łatwością dopasować do własnych upodobań smakowych. Wystarczy dorzucić do potrawy więcej ostrych papryczek lub dodać nieco mniej cukru.