Rozmaryn – właściwości

Rozmaryn to jedna z najpopularniejszych roślin starożytnej medycyny naturalnej. Był powszechnie stosowany jako środek zapobiegający rozmaitym dolegliwościom, a także jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Co więcej w czasach starożytnych rozmaryn był postrzegany jako roślina o znaczeniu magicznym. Łączono ją ze szczęściem i uczciwością. Rozmaryn to cenne źródło wartościowych substancji odżywczych, takich jak witaminy A, B2, B6 i C oraz minerały żelazo, magnez, cynk, fosfor oraz wapń. Co więcej roślina cechuje się wysoką zawartością antyoksydantów, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników i tym samym zapobiegają przedwczesnemu starzeniu skóry.

Rozmaryn możemy wykorzystać na wiele sposobów i w wielu formach. Wykorzystywane są listki świeże, suszone, olej, a nawet kwiaty! Jaka część rośliny działać będzie na naszą skórę?

Rozmaryn dla skóry – działanie

Liście rozmarynu wykorzystywane są głównie ze względu na silne działanie antyoksydantów. Wykazują także silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu w naturalny sposób poprawiają kondycję skóry. Liście rozmarynu najczęściej dodawane są do kremów przeciwzmarszczowych i maści.

Domowy olejek rozmarynowy na żylaki

  • 10 gałązek rozmaryny
  • 10 suszonych liści laurowych
  • 200 ml czystej oliwy z oliwek
  1. Świeży, zebrany rozmaryn myjemy i dokładnie suszymy. Obrywamy liście z gałązek i wkładamy je do szklanego słoika.
  2. Liście laurowe mielimy w młynku do przypraw, albo bardzo drobno rozgniatamy, np. w moździerzu. Zmielone liście wsypujemy do słoika z rozmarynem.  Całość zalewamy oliwą z oliwek.
  3. Bierzemy mały rondelek, na dno kładziemy szmatkę lub mały ręcznik. Wstawiamy do rondelka słoik z miksturą. Wlewamy zimną wodę do garnka w takiej ilości, by zakryła połowa słoika. Doprowadzamy do wrzenia a następnie gotujemy na małym ogniu przez 30 minut.
  4. Po tym czasie wyjmujemy słoik z garnka i dobrze mieszamy całą zawartość. Zakręcamy pokrywkę, słoik zawijamy w suchy ręcznik i pozostawiamy w chłodnym miejscu w kuchni na 10 dni. Każdego dnia potrząsamy słoikiem by wymieszać składniki, otwieramy na chwilkę pokrywkę, by usunąć powietrze, ponownie zakręcamy i znów zawijamy w ręcznik.
  5. Po 10 dniach rozmarynowy olejek jest gotowy. Zawartość słoika odcedzamy przez drobne sitko i przelewamy do czystego słoiczka. Taki olejek możemy trzymać w  chłodnym miejscu do 1 roku.

Olejkiem smarujemy bolące stawy, kości, kolana i żylaki. Nakładamy olejek raz dziennie. Mieszanka rozmarynu i liści laurowych dodatkowo pięknie pachnie kojąc zmysły. Olejek wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega zwapnianiu stawów i wzmacnia ich ruchomość.Można go też stosować jako olejek do ciała, by poprawić stan skóry.

Ze względu na silne właściwości rozmarynu przed jego zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza.