Odwieczny dylemat kupne czy domowe, w przypadku ogórków nie znajduje zastosowania. Wiadomo, że najlepsze są te zakiszone własnoręcznie i potem wyjadane prosto z garnka lub beczki. 

Najprostszy przepis na ogórki małosolne

Jak zrobić ogórki małosolne? To naprawdę proste! Przede wszystkim kupcie małe ogórki gruntowe. Starajcie się wybrać te o równym kształcie. Do garnka lub słoika włóżcie odpowiednie przyprawy - m.in. koper, czosnek, chrzan. Gotowe zestawy do kiszenia znajdziecie w każdym warzywniaku. W naczyniu ułóżcie pionowo ogórki, tak, by ciasno do siebie przylegały. Kiszonkę zalejcie gorącą wodą wymieszaną z solą (łyżka soli na litr wody). Ogórki nie mogą wystawać ponad powierzchnię wody, inaczej może się na nich pojawić pleśń. 

Ogórki małosolne czy kiszone? Bardzo proste!

W przypadku ogórków kiszonych postępujemy tak samo. Przed ich przygotowaniem warto wyparzyć słoiki, a po ich zakręceniu już z ogórkami w środku, postawić je do góry dnem w zaciemnionym miejscu. Takie ogórki kiszone otwarte w środku zimy będą prawdziwym smakołykiem.

Sprawdź też nasz poradnik Ogórki małosolne, kiszone, konserwowe - przepisy na wspaniałe przetwory

W beczce lub w garnku

Ogórki możemy zakisić w wielu naczyniach. Najpopularniejszym jest słoik - w przypadku ogórków małosolnych przykrywamy go np. talerzykiem, nie zakręcamy. Dobrym pomysłem będzie też kupno specjalnego garnka z kamionki - przyda się do kiszenia nie tylko ogórków. Tym zaś, którzy kiszą naprawdę dużo polecamy beczki - drewniane, ceramiczne czy plastikowe są bardzo pojemne i gwarantują stały dostęp do ulubionych przysmaków.

Warto zwracać uwagę, żeby naczynia w których kisimy były wykonane z ciemnych materiałów. Dzięki temu nie przepuszczą światła, a nasza kiszonka będzie idealna. Używacie przezroczystych słoików lub białego garnka? Ustawcie je w ciemnym miejscu, tak, żeby nie dochodziło do niego światło.

Wbrew pozorom, beczka wcale nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie do masowej produkcji ogórków. W warunkach domowych, jeśli tylko mamy dość miejsca możemy również postawić niewielką beczułkę. Większa z kolei przyda nam się, gdybyśmy chcieli zakisić np. kapustę. Wtedy taką beczkę trzymajmy w piwnicy lub innym zaciemnionym miejscu. 

Zakiś to! Co i jak kisić na zimę?