Tę niepozorną roślinkę z podwórka powinien znać każdy, kto cierpi na bóle kolan czy pleców. To właśnie z niej powstaje wiele dostępnych w sprzedaży maści i kremów, ale po co za nie przepłacać, skoro można zrobić je w domu? Zobaczcie prosty przepis na domową dwuskładnikową mieszankę, która przynosi ulgę obolałym stawom.

Żywokost - właściwości

Żywokost lekarski zwykle rośnie dziko i możemy spotkać go podczas spacerów w lasach oraz okolicach jezior i rzek. Ponadto uprawia się go również jako roślinę ozdobną, więc często rośnie dosłownie tuż za rogiem. 

Na co pomaga żywokost? Ta popularna roślina to prawdziwy skarb, szczególnie przy bólach stawów i mięśni, gdyż działa przeciwzapalnie, uśmierza ból i łagodzi obrzęki. Wszystko za sprawą bogatego składu, gdyż roślina ta zawiera alantoinę, asparginę, aminokwasy, garbniki i liczne sole mineralne. Stosuje się ją również przy reumatyzmie, osteoporozie, oparzeniach, owrzodzeniach oraz złamaniach i skręceniach.

Jak stosować żywokost?

Pomimo wszystkich cennych właściwości, żywokostu nie stosuje się wewnętrznie, a jedynie zewnętrznie - w maściach, okładach i kremach. Najszybszym sposobem będzie zalanie 1 łyżeczki zmielonego korzenia odrobiną wrzątku i rozsmarowanie powstałej pasty na obolałych miejscach. Taki okład przykrywamy kawałkiem gazy lub bandażu i zostawiamy na całą noc. Papka może jednak spływać i brudzić pościel czy ubranie, dlatego najlepiej zrobić z żywokostu dwuskładnikową domową maść. Przygotowuje się ją banalnie łatwo, a samo stosowanie jest bardzo wygodne. Zobaczcie, jak zrobić ten specyfik krok po kroku.

Domowa maść z żywokostu

Jak zrobić maść z żywokostu z domowym zaciszu? Nic prostszego. Musicie tylko dokładnie wyszorować, wysuszyć i zmielić korzeń żywokostu, a następnie wymieszać go z roztopionym smalcem lub masłem shea w proporcji 1:5. Taką mieszankę zlewamy do miseczki i odstawiamy do wystudzenia na całą noc. Kolejnego dnia ponownie podgrzewamy mieszankę i przelewamy ją już do docelowego słoiczka lub pojemnika z zakrętką. Gotową maść przechowujemy w chłodnym miejscu. 

Należy pamiętać, że takiej maści nie wolno stosować na otwarte rany, a dla ogólnego bezpieczeństwa lepiej nie używać jej dłużej niż 10 dni.