Piekarnik w kuchence wolnostojącej to element niejednej polskiej kuchni. Charakterystyczna w tym sprzęcie jest szuflada poniżej drzwiczek. Nie jest to jednak miejsce, które służy do przechowywania reklamówek, foremek do pieczenia czy innych kuchennych akcesoriów. Jej funkcja dla wielu osób może być zaskoczeniem.

Do czego służy schowek pod piekarnikiem

Mało kto wie, że ta część kuchenki pod piekarnikiem to szuflada grzewcza. Wykorzystywana powinna być do trzymania potraw tuż po upieczeniu, dla podtrzymania ich temperatury. Niewielki rozmiar, odpowiednia wilgotność powietrza i przede wszystkim bliskość piekarnika sprawiają, że średnia temperatura 50 stopni C (w zależności od pierwotnego rozgrzania całego urządzenia) pomaga zachować ciepło i idealną strukturę w pieczonych mięsach, zapiekankach czy ciastach. Nie ma przecież nic lepszego niż łatwość podania soczystej pieczeni czy jeszcze ciepłej szarlotki z lodami. Nawet kiedy piekarnik jest już wyłączony, a kuchnia posprzątana i gotowa na przyjęcie gości. 

Czego nie trzymać pod piekarnikiem?

Wspomniane wyżej reklamówki, folie spożywcze, a także pojemniki do żywności i akcesoria cukiernicze nie powinny być wkładane do szuflady grzewczej. Wykonane są z materiałów łatwopalnych, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą nie tylko ulec zniszczeniu, ale przede wszystkim wywołać pożar w kuchni. Jeśli już cokolwiek chcemy w niej chować z zastawy kuchennej, postawmy na trik szefów kuchni. Duże i głębokie talerze tuż przed serwisem posiłku trzymają właśnie w szufladzie pod piekarnikiem. Naczynia „łapią” temperaturę, a dzięki temu jedzenie na nich podane zbyt szybko nie stygnie.