Geranium zwane popularnie anginka to roślina, którą nasze babcie nagminnie hodowały na oknie. Od dawna była stosowana w medycynie ludowej, ponieważ posiada  nadzwyczajne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.

Poprawną nazwą geranium jest anginowiec. Ma cytrynowy zapach unoszący się, gdy ich dotkniemy lub rozetrzemy. Jest rośliną wieloletnią, może osiągnąć nawet metr wysokości. Drobne kwiaty zebrane w grona przypominają pelargonię. Ma jasnozielone, powycinane liście i to właśnie one mają moce lecznicze.

Ta aromatyczna i soczyście zielona roślina potrafi pomóc w wielu dolegliwościach. Jej właściwości można wykorzystać przy:

 •     zapaleniu ucha (zgniatamy 1 liść i wkładamy do ucha na noc. Już po kilkunastu minutach działa przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk)
 •     leczeniu przeziębień, grypy, zatok. Kilka listków zalejcie gorącą wodą i pijcie z nich napar.Można dodać miód dla smaku.
 •     łagodzeniu bólu stawów i objawów reumatyzmu. Wystarczy okładać bolące miejsca rozgniecionymi liśćmi lub smarować nalewką z geranium
 •     leczeniu chorób skóry takich jak liszaje, egzemy i trądzik. Aby to zrobić, warto dodać posiekaną garść liści do kąpieli
 •     napar z geranium obniży ciśnienie krwi. Łyżkę suszonych ziół wystarczy zalać około 400 ml wrzątku i odstawić do zaparzenia na kilka minut
 •     kojeniu nerwów, stresu - jej aromat działa odprężająco i uspokajająco
 •     leczeniu chorób układu oddechowego. Wystarczy przygotować inhalację z dodatkiem olejku z geranium

Inne zastosowanie geranium:

 •     Jeżeli chcecie mieć cytrusowy zapach w szafie, musicie schować kilka liści do płóciennego woreczka i powiesić go tam, gdzie zapach jest pożądany.
 •     Zapach, przyjemny dla nas, jest odstraszający dla much, muszek i komarów.

Z liści geranium można przygotować bardzo cenną nalewkę. Oto przepis.

Nalewka z geranium

Pijąc kilka kropelek dziennie, na przykład w herbacie, będzie działała wzmacniająco. Ponadto obniża ciśnienie krwi. Smarując stawy lub stłuczenia możemy pozbyć się bólu.

Składniki:

 •     Garść świeżych liści
 •     375 ml wódki

Sposób przygotowania:

 1.     Posiekajcie liście, umieśćcie je w słoiku i zalejcie wódką.
 2.     Zakręćcie słoik i odstawcie go w ciemne miejsce.
 3.     Codziennie potrząsajcie słoikiem.
 4.     Po 10 dniach nalewka nadaje się do spożycia.  

Uwaga! Geranium może działać uczuleniowo. Więc przed zastosowaniem warto zrobić próbę uczuleniową, lub skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

Jak hodować geranium?

Geranium jest bardzo mało wymagającą rośliną. Wystarczy jej uniwersalna ziemia kwiatowa, doniczka z wyłożonym żwirem dnem i cotygodniowe podlewanie. Geranium woli przesuszenie niż przemoczenie, ale kiedy liście staną się żółte, musisz częściej ją podlewać. Anginka potrzebuje słońca, dlatego najlepiej sprawdzi się dla niej parapet. Nie lubi chłodu i zmian temperatur, dlatego unikaj otwierania okna tam, gdzie stoi. Szkodliwy będzie spadek temperatury poniżej 12°C.

Przycinanie geranium
To ważny element w uprawie rośliny, ponieważ dzięki temu nie będzie rosła mocno w górę na kilku pędach, tylko ładnie się rozrośnie na boki. Wystarczy uszczknąć wierzchołków pędów – pobudzi to wzrost rośliny i skłoni ją do bujniejszego rozkrzewiania się.

Rozmnażanie geranium
Ten zabieg jest równie łatwe, ponieważ geranium przyjmuje się niemal zawsze. Wystarczy uciąć kilka zdrowych gałązek, oderwać dolne liście i wstawić do wody. Po kilku dniach pojawią się korzonki, wtedy można wstawić roślinki do ziemi. Można też od razu wsadzić pobrane pędy w ziemi – bez większych problemów anginka powinna ukorzenić się również w ten sposób.