Wbrew pozorom właściwy wybór tak standardowych sprzętów, jak lodówka, piekarnik, płyta i zmywarka może przełożyć się na duże oszczędności oraz korzystny wpływ na ekosystem. Wystarczy zdecydować się na markę urządzeń, które pomagają nie tylko szybko przygotowywać pyszne i zdrowe dania, ale również umożliwiają świadomie i z uważnością dbać o planetę. Najlepsze będą takie, które pielęgnują integralny i nierozerwalny związek człowieka z naturą, dzięki czemu zachęcają nie tylko do gotowania bez marnowania, ale również świadomego życia, w którym królują przemyślane wybory, pomagające oszczędzać również energię i wodę. Podpowiadamy, jak skutecznie oszczędzać zasoby Ziemi – to prostsze, niż myślisz!

Poznaj sposoby na gotowanie bez marnowania! Jak oszczędzać żywność, wodę i energię?

Jeśli chcesz skutecznie dbać o planetę i domowy budżet, wystarczy, że świadomie wybierzesz sprzęty do kuchni. Zobacz, jakie konkretnie rozwiązania zastosowane w urządzenia, pomogą rozsądnie korzystać z zasobów planety i portfela. Oto kilka rozwiązań w czterech, podstawowych urządzeniach kuchennych:

1. Lodówka

Gdy już zaplanujesz posiłki na cały tydzień i zrobisz zakupy, warto mieć w domu lodówkę, która utrzyma jakość jedzenia na dłużej. W lodówkach dostępnych obecnie na rynku stosuje się funkcje, która zapewnia stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, dzięki czemu produkty dłużej zachowują oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze (funkcja Cooling 360˚). Co ważne, sprzęty wyposażone są w szuflady, które mogą utrzymywać temperaturę 0˚ (idealną dla mięsa i ryb), w efekcie gwarantując ich świeżość aż do trzech razy dłużej (np. w lodówkach szwedzkiej marki Electrolux). Udogodnieniem są też szuflady, które pomieszczą nawet duże produkty takie jak np. cały arbuz.

Zaoszczędzisz także, gdy drzwi chłodziarki będą otwierane rzadko i nie dłużej niż to konieczne, a ustawiona temperatura (zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce) nie będą za niskie (im niższe, tym większe zużycie energii).

2. Piekarnik

Pieczenie pomaga przygotować zdrowe i zbilansowane potrawy. Świetnie sprawdzają się piekarniki parowe, które zatrzymują składniki odżywcze oraz wilgotność w potrawach. Dzięki temu potrawy są smaczne, a ich przygotowanie wymaga zużycia mniejszej ilości tłuszczu niż w tradycyjnych piekarnikach. Ponadto pomagają oszczędzać energię, gdyż czas pieczenia jest nawet o 20% szybszy niż w zwykłych modelach urządzeń. Co ważne, niektóre z nich mają funkcję „Regeneracja”, która pozwala za pomocą pary odgrzać danie z poprzedniego dnia z zachowaniem jego walorów smakowych.

Ponadto, korzystając z piekarnika, zawsze zwróć uwagę, by podczas gotowania nie otwierać zbyt często drzwi urządzenia, jeśli nie jest to konieczne, to nie nagrzewać wstępnie piekarnika, a także w celu oszczędzania energii korzystać z funkcji termoobiegu.

3. Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna jest najbardziej efektywną energetycznie z płyt, gdyż zużywa do 90% wyprodukowanej energii oraz podgrzewa naczynia bez strat ciepła poza garnkiem, jak ma to miejsce np. w przypadku płyt gazowych.

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną marki Electrolux, możesz mieć pewność, że dzięki np. funkcji ECO TIMER precyzyjnie ustawisz czas pracy poszczególnych pól grzewczych i w efekcie ograniczysz niepotrzebne zużycie energii do minimum. Ponadto płyty szwedzkiego producenta mają funkcję SenseBoil (automatycznie reguluje temperaturę, gdy płyn zbliża się do punktu wrzenia, po czym zmniejsza moc grzania, aby podtrzymać jego powolne gotowanie), dzięki czemu pozwala się skupić się na przyrządzaniu pysznych potraw, zamiast na pilnowaniu wody, ale także dba, by niepotrzebnie nie marnować energii. Ma także wskaźniki ciepła resztkowego, który także pozwala ograniczyć utratę energii.

Żeby jeszcze lepiej wykorzystywać zasoby, pamiętaj, by gotować w miarę możliwości z użyciem pokrywek, mniejsze naczynia ustawiać na mniejszych polach grzewczych oraz podgrzewać tylko tyle wody  na płycie indukcyjnej, ile jest potrzebne.

4. Zmywarka

Jeśli chcesz pozmywać zabrudzone naczynia i sztućce, warto wybrać program Eco, który zapewnia największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej. Ponadto warto wybierać zmywarki wyposażone w funkcję AirDry, która daje 3 razy lepsze efekty suszenia niż standardowe urządzenia. Zwykle posiadają one także ECOMETR, dzięki któremu można monitorować zużycie wody i energii.

By nie marnować zasobów, pamiętaj o uzupełnianiu zmywarki do pełna, nie spłukuj naczyń ręcznie, a także usuń większe resztki i opróżnij kubki oraz szklanki przed umieszczeniem ich w zmywarce.

Już wiesz, jak gotować bez marnowania żywności, wody i energii. Jakie ekologiczne funkcje urządzeń najbardziej przydałyby się w twoim domu?

Materiał powstał z udziałem marki Electrolux