David Lebovitz zaczynał pracę w restauracji w wieku 16 lat. Początkowo zajmował najniższe stanowiska w kuchennej hierarchii. Przygodę z gastronomią rozpoczął od zmywania naczyń na zapleczu, a skończył pracując przez 12 lat w cukierni Chez Panisse w Berkeley, w Kalifornii. Tam poznał Lindsey Shere, swoją kulinarną mentorkę, będącą głównym cukiernikiem w Chez Panisse.

W 1999 roku wyjechał do San Francisco. W tamtym czasie rozpoczął pracę jako główny cukiernik w Zuni Café. Jego umiejętności były coraz częściej zauważane przez inne cukiernie i coraz więcej restauracji korzystało z jego talentu. W tamtym czasie założył swoją stronę internetową i zaczął dzielić się przepisami. Było to długo przed nastaniem mody na blogi kulinarne. Jego strona istnieje do dziś. Gdy, pracował jako główny cukiernik, dostrzeżono jego talent i umieszczono w gronie pięciu najlepszych cukierników. Przez kolejne lata David Lebovitz szkolił umiejętności cukiernicze w Callebaut College w Belgii.

 

David Lebovitz – smakowanie paryskiego życia

David Lebovitz jest autorem dziewięciu książek. Najbardziej popularnymi książkami stały się Lody. Domowa manufaktura (ang. The perfect scoop), Moja kuchnia w Paryżu (ang. My Paris kitchen) i Moje słodkie życie w Paryżu (ang. The Sweet Life in Paris). W tej ostatniej autor, poza przepisami, dzieli się historiami związanymi z jego życiem. Dowiadujemy się, jak odnajdywał się we francuskich realiach i jakie paryskie dziwactwa zaskoczyły go najbardziej. David Lebovitz określa książkę Moja kuchnia w Paryżu jako kompendium wiedzy, pełne przepisów na słodkie i wytrawne dania. Przepisy Davida Lebovitza przepełnione są prostymi, łatwo dostępnymi składnikami, skupiającymi się na użyciu świeżych owoców, doskonałej jakości czekolady i prawdziwej wanilii.

Pomimo że David Lebovitz jest cukiernikiem nie ogranicza się jedynie do słodkiego smaku. W książce Moje kuchnia w Paryżu chciał pokazać, że kuchnia francuska jest prosta i sycąca. Z jednej strony jest domowa, a z drugiej może być wyrafinowana. A codziennie przygotowywane dania mogą mieć elegancki sznyt. David Lebovitz nadal mieszka w Paryżu.