Z pewnością słyszeliście o dalgona coffee. Napoju, którego przyrządzenie wymagało kilku składników do znalezienia w każdej kuchni. Z 2 łyżek gorącej wody, 2 łyżeczek drobnego cukru, 2 łyżeczek kawy rozpuszczalnej i pół szklanki mleka powstawał napój do picia na gorąco i na zimno. Kawę rozpuszczalną należało umieścić w wysokim naczyniu, zalać gorącą wodą i dosypać cukru. Mieszać, aż do rozpuszczenia. Następnie za pomocą miksera, rózgi lub spieniacza do mleka nadać całości puszystą konsystencję. Pożądaną pianę najłatwiej można było uzyskać używając blendera ręcznego albo spieniacza do cappuccino. Otrzymaną kawową pianę umieszczano na ciepłym lub zimnym mleku. Jeśli szukacie urozmaicenia, to odpowiedzią będzie dalgona matcha.

Dalgona matcha – jak zrobić?

Znając już podstawowy przepis na dalgona coffee, bez najmniejszego problemu wykonacie dalgona matcha. Główną różnicą pomiędzy oboma napojami jest użycie sproszkowanej zielonej herbaty matcha zamiast kawy rozpuszczalnej. Poza tym tak jak w przypadku dalgona coffee będziecie potrzebować wody, cukru i mleka. Krok po kroku postępujecie jak w przypadku kawowej wersji. Sproszkowaną zieloną herbatę matcha należy połączyć w wysokim naczyniu z gorącą wodą i cukrem. Należy mieszać aż do rozpuszczenia zielonej herbaty. Potem za pomocą tradycyjnego miksera, blendera ręcznego, rózgi lub spieniacza do mleka należy przygotować zieloną pianę. Seledynową chmurkę potrzebną do dalgona matcha umieszczamy na wierzchu szklanki z ciepłym lub zimnym mlekiem. Można dodać kostki lodu, aby przedłużyć efekt ochłodzenia.

Dalgona matcha – w czym podawać?

Dalgona matcha zdobywa coraz większą popularność na Instagramie. Chcąc zrobić estetyczne zdjęcie, warto umieścić napój w odpowiednim naczyniu. Na wspomnianym serwisie społecznościowym widzimy, że dalgona matcha podawana jest w filiżankach, słoikach, niskich lub wysokich szklankach, a nawet w kieliszkach. Wraz z dalgona matcha podaje się wielorazowe słomki albo ekologiczne łyżeczki z bambusa.

Dalgona matcha – jak podawać?

Dalgona matcha podobnie jak dalgona coffee lubi różnego rodzaju posypki. Wierzch deseru można posypać sproszkowaną matchą. Dalgona matcha łączona jest też z musem truskawkowym, ze startą czekoladą lub z kremem czekoladowym. Ciekawostką jest użycie „niebieskiego mleka” stworzonego ze spienionej aquafaba i spiruliny.