Poznajcie sposoby, jak czyścić grille, aby korzystanie z nich sprawiało przyjemność, a przygotowywane na nich potrawy były smaczne. Czyszczenie grilla powinno stać się nawykiem po każdym posiłku przygotowanym na ruszcie! Dzięki temu ulubiony sprzęt posłuży nam dłużej, a posiłki będą smaczne i bezpieczne. Pamiętajcie, że każdy rodzaj grilla czyścimy nieco inaczej.

Czyszczenie grilla - grill węglowy

Zanim zaczniemy dokładnie czyścić grill węglowy, najpierw należy wypalić resztki jedzenia. Wszystkie kawałki, które nie wylądowały na talerzu, muszą być usunięte. Następnie, gdy ruszt jest jeszcze ciepły, trzeba usunąć zanieczyszczenia. Najlepiej, zarówno przy czyszczeniu żeliwnego, jak i stalowego rusztu, sprawdzi się szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej. Oczyszczony ruszt warto umyć wodą z octem i mydłem, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć. Pamiętajcie, by misy grilla nie zalewać wodą, gdy brykiet jeszcze się żarzy.

Niezależnie od tego, czy czyszczenie grilla to nasz nawyk po każdym grillu, czy obowiązek raz do roku, nieocenione mogą być specjalne narzędzia i środki czyszczące. Z pomocą przyjdzie m.in. profesjonalny środek czyszczący w wygodnym pojemniku ze spray'em. Rozprowadza preparat po całej powierzchni i po chwili pozwala dokładnie wyczyścić ruszt. Z kolei w trudne, często niedostępne dla gąbki czy zwykłej szczotki, miejsca pomoże dotrzeć specjalna szczotka do czyszczenia grilla. Na rynku dostępne są w różnych kształtach, a często też z praktyczną szpachelką na wyjątkowo trudne zabrudzenia.

Czyszczenie grilla - grill gazowy

Przed czyszczeniem trzeba odłączyć zasilanie gazem. Dopiero wtedy można rozłożyć grill na części. Warto pamiętać o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz oraz o tacy, na którą spływa tłuszcz z grillowanych potraw. Wszystkie części trzeba starannie wyszorować, umyć i wysuszyć. Po kilkakrotnym grillowaniu dobrze jest również wyczyścić elementy doprowadzające gaz. Raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grillowego, warto zaimpregnować ruszt olejem w spreju.

Czyszczenie grilla - grill elektryczny

Trzeba go czyścić po każdym grillowaniu nie tylko z resztek jedzenia, ale również niewidocznej warstwy tłuszczu, która pozostaje na płycie. Jej podgrzanie przy kolejnym grillowaniu może bowiem zepsuć smak i zapach potraw. Zabrudzenia i tłuszcz z płyty usunie płyn do mycia naczyń lub delikatny uniwersalny. Należy użyć miękkiej ściereczki. Druciana szczotka najlepiej oczyści uciążliwe zabrudzenia z rusztu. Doskonale poradzi sobie z resztkami tłuszczu i przypalonego jedzenia.