Kawa fascynuje, bo przy odpowiednim sposobie zaparzenia można wydobyć z niej niesamowite aromaty. Nie tylko dobrze nam znane nuty czekolady czy orzechów, ale i owoców, takich jak grejpfrut, a nawet kwiatów. W ten fascynujący świat zabieramy was razem z autorami książek poświęconych kawie.

1. Ika Graboń "Kawa. Instrukcja obsługi"

Najlepsza polska książka o kawie. Ika Graboń, baristka i wielbicielka czarnego napoju, stworzyła kompendium, z którym powinien zapoznać się każdy - od amatora po profesjonalistę. W przystępny sposób autorka wyjaśnia, jak zaparzyć pyszną kawę różnymi metodami, w tym tak modnymi alternatywami. Jeśli nie wiecie, jaką kawę lubicie, albo macie już dość klasycznego espresso ta książka jest dla was. "Kawa. Instrukcja obsługi" to prawdziwa skarbnica wiedzy - szczególnie cenne są dla nas instrukcje dotyczące tego, jak odkryć w kawie poszczególne nuty smakowe. A wszystko w pięknej i dopracowanej szacie graficznej.

2. Božidar Jezernik "Kawa"

Słoweński antropolog, Božidar Jezernik, postanowił zgłębić historię kawy. Ale nie spodziewajcie się opasłego, trudnego do przełknięcia niczym źle zaparzone espresso, tomiszcza. "Kawa" jest erudycyjną podróżą przez wieki i kraje, która pokazuje, że nasz ulubiony napój od zawsze wzbudzał wiele kontrowersji. W książce Jezernik patrzy na kawę z wielu różnych perspektyw - w końcu kawą interesowali się zarówno lekarze, jak i prawnicy czy Kościół. W dziele nie znajdziecie przepisów, ale dla nas to plus, po wszystkich książkach kucharskich warto czasami zanurzyć się po prostu w świat opowieści.

3. Sara Magdalena Woźny "Tajemnice kawy"

Myślicie, że o kawie wiecie już wszystko? Nic bardziej mylnego! Sara Magdalena Woźny w książce "Tajemnice kawy" tworzy wielowymiarowy obraz "czarnego złota". Znajdziemy w niej informacje o tym, skąd pochodzi kawa i jak to się stało, że trafiła na nasze stoły. Pomocny zwłaszcza może okazać się fragment, w którym autorka radzi, jak wybrać dobrą kawę i na co uważać przy zakupie. To pozycja bardzo rzetelna, a przy tym ciekawa - możemy się założyć, że nie wiecie np. kto wymyślił latte. W "Tajemnicach kawy" jet też rozdział poświęcony wpływowi kawy na zdrowie, w którym autorka rozprawia się z wieloma mitami.

4. Marcin Rusnarczyk "Sekrety kawy. Poradnik dla amatorów i profesjonalistów"

Książka Marcina Rusnarczyka przyda się zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają swoją kawową przygodę. Dowiecie się wielu ciekawostek na temat uprawy kawy i poznacie rejony, w których się ją uprawia. Nauczycie się zaparzać czarny nektar na co najmniej kilka sposobów, a może nawet uda wam się odkryć, co do tej pory robiliście źle. Książka zawiera ilustracje, które dobrze uzupełniają tekst. Całość jest napisana prostym językiem, dzięki czemu często skomplikowane procesy stają się jasne.

5.  Album "Be Coffee Style" 

Książka do oglądania i zachwycania się przy filiżance kawy. Po przeczytaniu powyższych pozycji, warto sięgnąć po prawdziwą ucztę dla oka. Dzięki albumowi "Be Coffee Style" przenosimy się do berlińskich kawiarni i sklepów. Na prawie trzystu stronach znajdziemy ponad czterysta  zdjęć ich wnętrz, kawy i stylowych dodatków w stylu vintage. Dla miłośnika kawy ta książka będzie świetnym prezentem - album jest idealny do umieszczenia na stoliku kawowym w salonie i wracania do ulubionych zdjęć.

Zobacz też: herbata i kawa prosto z lasu [recenzja książki]