Cold brew to nic innego jak parzenie kawy na zimno. Co to oznacza? W przypadku kawy mrożonej, kawę parzymy klasycznie - w kawiarce lub ekspresie - po czym chłodzimy napój, dodajemy do niego zimne mleko i kostki lodu. Cold brew oznacza, że kawowe ziarenka będziemy zalewać zimną wodą i czekać kilkanaście godzin, żeby się zaparzyła.

Cold brew - przygotowanie

Do cold brew nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy zwykła butelka lub słoik. Jeśli jednak chcecie przygotować ją jak profesjonaliści zaopatrzcie się w specjalną zakręcaną butelkę. Znajdziecie również takie same do herbaty parzonej metodą cold brew. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że posiadają filtr, dzięki czemu nie musicie po przygotowaniu naparu bawić się sami w jego filtrowanie.

Oprócz odpowiedniego naczynia będziecie oczywiście potrzebować kawy. Najlepsza będzie świeżo palona, zmielona tuż przed macerowaniem - taka kawa jest wyjątkowo aromatyczna. Kawę zmielcie jak do metod alternatywnych, czyli nie na pył, ale tak, by przypominała drobny żwir. Do cold brew szczególnie nadają się kawy o owocowym profilu smakowym i sporej kwasowości, która i tak zostanie nieco zniwelowana w procesie macerowania. 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, by nasz napój był pyszny jest woda. Nie musicie używać wody mineralnej, wystarczy zwykła z kranu. Jeśli macie wątpliwości, czy jest dobra do picia, przefiltrujcie ją. 

Jak zrobić cold brew?

Przygotowanie cold brew jest banalnie proste. Wykorzystujemy ok. 60-70 g kawy na każdy litr wody. Zmieloną kawę zalewamy zimną wodą, delikatnie mieszamy. Wstawiamy do lodówki i czekamy. Ponieważ do zrobienia kawy używamy zimnej wody, potrzebujemy dużo więcej czasu niż zwykle, by odpowiednio się zaparzyła. Zostawmy ją w lodówce na co najmniej 12 godzin - pamiętajcie o szczelnym zamknięciu, ponieważ kawa bardzo łatwo pochłania inne zapachy. 

Po tym czasie przelejmy napój przez filtr. Cold brew serwujemy z kostkami lodu. Możecie dolać do niej nieco mleka lub syropu smakowego, ale najpierw spróbujcie samego naparu - jest na tyle orzeźwiający i delikatny w smaku, że żadne dodatki nie będą wam potrzebne. 

Wbrew pozornej subtelności, kawa macerowana na zimno jest mocna i zawiera sporą porcję kofeiny. Wynika to z faktu, że kontakt ziarna z wodą jest dość długi. Dlatego właśnie cold brew jest idealną kawą na lato - w smaku łagodna, ale gwarantująca porządną dawkę energii!

Cold brew - nie tylko kawa

Warto wiedzieć, że metodę macerowania na zimno można stosować nie tylko do kawy. Znakomicie smakują "parzone" na zimno zioła, różnego rodzaju herbaty, a nawet mieszanki suszonych owoców stosowanych do naparów. Dzięki temu w łatwy sposób można wykorzystać zalegające na półkach liście, które stworzą orzeźwiający napój na upalne dni.