Wypili mnóstwo kawy i zjedli tyle ciast, że szczerze im zazdrościmy. Agnieszka Bukowska z CoffeeDesku i Krzysztof Rzyman ze STORu przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, docierając do miejsc, które serwują świetną kawę.Kryterium było proste: kawa jakości speciality parzona przelewowo.

Nie ma fal? Są aż trzy!

Kawiarnie opisane w przewodniku "Coffee Spots Polska" reprezentują tzw. trzecią falę kawy. Oznacza to, że wcześniej były jeszcze dwie. Pierwsza fala to kawa masowa. Smak nie szedł jednak w parze ze skalą produkcji. Niskiej jakości kawa rozpuszczalna królowała na sklepowych półkach i w filiżankach. Od lat 60. coś jednak zaczyna się zmieniać. Nadciąga druga kawowa fala. Coraz więcej osób docenia mocne espresso i kremowe latte, kawę kupuje w ziarnach i zwraca większą uwagę na jej jakość. Ale do pełnego docenienia smaku małej czarnej potrzeba jeszcze kilkunastu lat. A nawet nowego wieku - w XXI wiek wkraczamy już z chęcią smakowania kawy co najmniej bardzo dobrej. Trzecia fala kawy, trwająca do dzisiaj, zakłada, że przywiązujemy wagę do pochodzenia ziaren i ich zróżnicowania, zaczynamy też parzyć kawę metodami alternatywnymi, takimi jak chemex czy drip. Korzystamy z kaw speciality, czyli tych o najwyższej jakości. 

Wszystko za kawę

O jakość w przypadku miejsc polecanych w "Coffee Spots Polska" możecie być spokojni. Autorzy odwiedzili każde z nich i skrupulatnie spisali m.in. metody parzenia dostępne w danej kawiarni czy sprzęt, jakiego używają bariści. Myślicie, że trzecia fala kawy dotyczy tylko miast takich jak Warszawa czy Kraków? Nic bardziej mylnego! W przewodniku znajdziecie też kawiarnie z Katowic, Białegostoku czy Koszalina.

Tropienie dobrej kawy w Polsce wydaje się niemałym wyzwaniem. Tymczasem okazuje się, że świetnych małych kawiarni mamy bez liku. Kawowa rewolucja nie ustaje. Z przewodnika dowiecie się nie tylko, gdzie wypić kawę, ale i co nieco o kontekście kawowej kultury. Dostajemy więc krótką historię kawy, a nawet poradnik, jak parzyć i w czym pić idealną małą czarną. 

Dwujęzyczny (polsko-angielski) przewodnik kończy lista miejsc w sieci, z których warto czerpać wiedzę na temat kawy. Nic tylko korzystać!

Zobacz też: herbata i kawa prosto z lasu [recenzja książki]